Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başkent 'Betona' Teslim Edildi!

Başkentin hemen hemen heryerinde yapılan inşaat faaliyetleri, kentin dokusunda önemli bir yere sahip olan ağaçları da etkiledi. Kent hergün biraz daha beton binalara teslim olurken, meydanda bulunan ağaçlar da ilan panosu olarak kullanılmaya başlandı.

Cumhuriyet ANKARAaşkentin görünümüne güzellikler katan kent içindeki ağaçlar, yerel yönetimlerin kavşak, altgeçit, yol vs. gibi çalışmaları yüzünden yerinden ediliyor. Kent dışına taşınan her ağaçla birlikte beton yığınlarının başkente egemen olmaya başladığını düşünen yurttaşlar, "Kent içindeki ciğerlerimiz bir bir ölüyor" diyor.

Başkentin hemen hemen heryerinde yapılan inşaat faaliyetleri, kentin dokusunda önemli bir yere sahip olan ağaçları da etkiledi. Kent hergün biraz daha beton binalara teslim olurken, meydanda bulunan ağaçlar da ilan panosu olarak kullanılmaya başlandı. Başkent gibi kurak ve bozkır alanların hakim olduğu kentlerde daha fazla ağaçlandırma çalışmalarının yapılması gerektiğini belirten yurttaşlar ise yerel yönetimlerin bunun tam tersi bir uygulamayla, var olan ağaçları söküp başka bir yere naklederek, ağaçları doğal ortamından uzaklaştırdığını ve bunun sonucunda da birçok ağacın kuruduğunu kaydetti.

Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği Başkanı Ahmet Demirtaş, Anakent Belediyesi'nin kavşak çalışmaları nedeniyle kış aylarında da ağaçları söktüğünü bunun sonucunda da birçok ağacın hem kış mevsimi şartlarına uyum sağlayamamasından dolayı hem de köklerinin donmasından dolayı heba olduğunu vurguladı. 21 Mart tarihinin Kuzey Yarımküre ülkelerinde Dünya Ormancılık Günü olarak kutlandığını anımsatan Demirtaş, "Anakent Belediyesi 2006 yılının nisan ve mayıs aylarında yurtdışından getirdiği 107 adet ıhlamur ağacını hiç olmayacak bir yere, Atatürk Bulvarı üzerindeki orta refüje dikti. Üç ay gibi kısa bir süre sonra da altgeçit yapmaya karar verip o ağaçları yerinden etti. Bu hem ülke ekonomisine zarar verdi hem de güzelim ağaçlar heba oldu. Böyle politikaların uygulandığı kentte Dünya Ormancılık Günü ne işe yarasın" dedi. Bir fidanın ağaç olabilmesi için uzun yıllara ihtiyaç olduğunu vurgulayan Demirtaş, başkentte Cumhuriyetin ilk yıllarından beri ağaç sıkıntısı yaşandığını ancak ilerleyen zamanlarda yerel yönetimlerin de konuya çözüm üretemediklerini söyledi. Belediyeler tarafından taşınıp başka bir yere götürülen ağaçların çoğunun zamanla kuruduğunu kaydeden Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"40 yaşında bulunan bir ağaç, toprağın 15 metre derinliğine kadar kök salabilir. Dolayısıyla böyle bir ağacın taşınma işlemi yapılırken de dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Örneğin söküm işlemi gerçekleştirilirken köklerin koparılmaması ve işlem gerçekleştirildikten sonra da köklerin hem rüzgârdan korunması hem de nemli bir bezle sarılması gereklidir. Bana kalırsa bu kadar özen gösterilmiyor. Bunun en güzel kanıtı da ağaçların yeni dikim işleminden birkaç ay sonra kuruması. Bunun yanında Anakent Belediyesi'nin kent merkezinde bazı alanlara ağaç dikme ve kenti yeşillendirme gibi bir projesi de var ancak bu da tamamen bilinçsiz olarak yapılıyor. Hatta dikilen çoğu ağaç iklim şartlarının elverişsizliği, doğal ortamını bulamamama gibi nedenlerlekuruyor. Kaldırım kenarlarına dikili olan ağaçlardan hiç bahsetmiyorum. Onlar hem kent içindeki trafik yoğunluğuna dayanamıyor hem de yayaların ulaşımına engel oluyor."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/baskent-betona-teslim-edildi_53091.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!