Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başkentte Paylaşılamayan Sahne

Devlet Opera ve Balesi'nin "Opera Sahnesi", Devlet Tiyatrolarının ise "Büyük Tiyatro" olarak adlandırdıkları, Devlet Opera ve Balesi Binası içindeki her iki kurumun da kullandığı salon, paylaşılamıyor. Başkent'in 600 kişilik kapasitesiyle tek büyük sahnesi olan söz konusu salon bu özelliği nedeniyle Devletin iki büyük sanat kurumu arasında

Sabah Gazetesi
Başkentte Paylaşılamayan Sahne

Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları'nın ortak kullandığı Başkentin tek büyük sahnesi, "Opera Sahnesi" diğer adıyla "Büyük Tiyatro", 2009'da ayrılan 2 milyon YTL bütçe ile yenilenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, yenilenen sahnenin tüm kullanım hakkını Devlet Opera ve Balesi'ne devretmesi ön görülüyor.

Devlet Opera ve Balesi'nin "Opera Sahnesi", Devlet Tiyatrolarının ise "Büyük Tiyatro" olarak adlandırdıkları, Devlet Opera ve Balesi Binası içindeki her iki kurumun da kullandığı salon, paylaşılamıyor. Başkent'in 600 kişilik kapasitesiyle tek büyük sahnesi olan söz konusu salon bu özelliği nedeniyle Devletin iki büyük sanat kurumu arasında paylaşılamasa da, bu mücadeleden Devlet Opera ve Balesi galip çıkacak gibi görünüyor.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen ANKA'ya yaptığı açıklamada, 2009 Ocak ayında tadilatına başlanacak sahnenin, 4 ay içinde bitirilmesini istediklerini kaydetti. Ses-ışık-koltuklar olmak üzere tüm sahnenin baştan aşağı elden geçirileceğini söyleyen Gökmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan bu iş için kendilerine 2 milyon YTL'lik ödenek verildiğini belirtti.

"Masrafları bizden, sahne de bizim olsun"

Sahnenin bütün masraflarının Devlet Opera ve Balesi'nin üstlendiğini vurgulayan Gökmen, bu nedenle de yenilenen sahnenin kullanımının tamamen kendilerine geçmelerini istediklerini söyledi. Gökmen, "Biz yenilenen bu sahnenin her zaman kullanımını arzu ediyoruz. Salonun tamamıyla Devlet Opera ve Balesi tarafından yürütülmesini istiyoruz, çünkü bütün masraflarını biz üstleniyoruz. Temsil sayımızı artırmamız için Devlet Tiyatrolarının anlayışlı davranması gerek. Haftanın 4 gününü biz, 3 gününü de onlar kullanıyor. Ancak onların 11 sahnesi var. Ankara'nın tek opera ve bale sergilenebilecek sahnesi burası , haftanın 7 günü de biz kullanalım" diye konuştu.

"DT kullanacaksa biz verelim"

Sahnenin kullanımı tümüyle kendilerine geçtiğinde "Devlet Tiyatroları temsil vermeyecek" diye bir şeyin söz konusu olmadığını söyleyen Gökmen, "Devlet Tiyatroları kullanacaksa bizim tarafımızdan verilsin, diğer kurumlar da kiralayacaksa biz verelim" dedi.

"Sahne hiç dinlenmiyor, güvenliği tehlikede"

Gökmen, her iki kurum tarafından haftanın her günü sahnenin muhakkak kullanıldığına işaret ederek, "Sahnenin haftada en az bir gün de dinlenmesi lazım. Tüm Avrupa'da bu böyledir, olması gereken budur. Ancak bu sahne hiç dinlenmiyor. Dünyanın hiçbir bir yerinde bir sahnenin haftanın her günü kullanıldığı görülmemiştir" diye konuştu.

Çift kullanım nedeniyle sahne sorumluluğunun ikiye ayrıldığına dikkat çeken Gökmen, bunun güvenlik açısından sorun yarattığını öne sürdü. "Gireni-çıkanı denetleyemiyoruz" diyen Gökmen, binanın saklanması, geleceğe miras bırakılması gereken bir Cumhuriyet dönemi yapısı olduğunu söyledi.

Günay sıcak bakıyor

Gökmen, sahnenin kullanım hakkının tamamen Devlet Opera ve Balesi'ne devredilmesi konusuna Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın "sıcak baktığını" söyleyerek, Bakanlığın onay verdiği sinyallerini de verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskentte-paylasilamayan-sahne_64722.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!