Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Baskı ile Belediye Adına Bina Alıyor

Süleymaniye Bölgesi’nden istimlak edilmek üzere belediye için ev satın alan Hamit Çalışır, mülklerini satmayanların su ve elektriklerini kestiriyor. Eminönü Belediye Başkanı, Çalışır’ın yöntemini onaylamasa da emlak alımındaki “katkısını” doğruluyor.

NTV
Baskı ile Belediye Adına Bina Alıyor

b>Süleymaniye Bölgesi’nden istimlak edilmek üzere belediye için ev satın alan Hamit Çalışır, mülklerini satmayanların su ve elektriklerini kestiriyor. Eminönü Belediye Başkanı, Çalışır’ın yöntemini onaylamasa da emlak alımındaki “katkısını” doğruluyor.

İstanbul Büyükşehir ve Eminönü Belediyeleri, Süleymaniye bölgesinde ortak bir restorasyon projesi yürütüyor. Bunun için de semtteki kimi evlerin belediyece satın alınması gerekiyor. Ancak semt sakinleri belediyenin bunun için görevlendirdiği Hamit Çalışır’dan da onun izlediği yöntemlerden de şikayetçi. Öyle ki sonunda Büyükşehir Belediyesi bile gazetelere “bu kişiyi tanımıyoruz” ilanı vermek zorunda kaldı.

Süleymaniye’de hemen herkesin tanıdığı, pek de iyi anmadığı bir isim Hamit Çalışır. Bazı belgelere göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı, bazı belgelerdeyse Süleymaniye Projesi Mülkiyet İlişkileri Yöneticisi olarak geçiyor.

Yaptığı iş yeniden yapılandırılacak olan Süleymaniye Bölgesi’nden istimlak edilmek üzere belediye için ev satın almak. Tartışmalı olan ise başvurduğu yöntemler. İddialara göre Hamit Çalışır, evini ya da dükkanını satmak istemeyenlerin elektriğini suyunu kestiriyor ve mülk sahiplerinin üzerinde baskı oluşturuyor. Çalışır, belediyedeki pozisyonunu kullanıp İSKİ’ye 300 civarında yapının suyunun kesilmesi talimatını vermiş. Bu şekilde de 100’e yakın mülkün satışını sağlamış.

Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Çalışır’ın yöntemlerinden haberdar. Yöntemini onaylamadığını söylüyor ama emlak alımındaki “katkısını” doğruluyor.

1997 yılında Sakal-ı Şerif satmaktan yargılanan Çalışır, artık belediye için ev almıyor. Ve hatta Büyükşehir Belediyesi gazetelere ilan vererek onunla ilişkisi olmadığı söylüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baski-ile-belediye-adina-bina-aliyor_48003.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!