Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Basmane Evlerini İstanbullular Alıyor

Çeşme ve Alaçatı’nın taş evlerinden sonra Basmane Semti’ndeki eski, bakımsız İzmir evlerini de İstanbullular satın almaya başladı. Restorasyon çalışmalarının bitme noktasına geldiği Aya Vukla Kilisesi, Altınpark’ta kazı çalışmalarının sürdüğü Arkeopark, çok sayıda butik müze projesi, Mega Müze Projesi’nin de Basmane’ye yapılacak olması, son

Milliyet Ege
1 Basmane Evlerini İstanbullular Alıyor

Çeşme ve Alaçatı’nın taş evlerinden sonra Basmane Semti’ndeki eski, bakımsız İzmir evlerini de İstanbullular satın almaya başladı. Restorasyon çalışmalarının bitme noktasına geldiği Aya Vukla Kilisesi, Altınpark’ta kazı çalışmalarının sürdüğü Arkeopark, çok sayıda butik müze projesi, Mega Müze Projesi’nin de Basmane’ye yapılacak olması, son yıllarda bu semte İstanbulluların ilgisini artırdı.

İzmirlilerin pek ilgi göstermediği, İstanbululların ise adeta kapıştığı eski İzmir evleri, bölgedeki projelerden daha önce haberdar olan, içlerinde İstanbul’daki ünlü Fransız Sokağı’nı da yaratan bir grup İstanbullu sanatçı ve entelektüel tarafından 3-4 yıl öncesinden 30-40 bin TL fiyatlarla satın alındı. Çoğunluğu sit kapsamında olmasına rağmen yıllarca boş bırakılan Etiler, Faik Paşa, Altınordu, Namazgah, Akıncı, Hurşidiye gibi mahallelerdeki eski evlerin el değiştirmeye başlamasıyla dikkatler bölgeye çevrildi.

Eski parlak günlere doğru

Basmane’nin Faik Paşa Mahallesi Muhtarı Mehmet Çoban, İstanbulluların sadece kendi mahallesinde değil Basmane’nin tüm mahallelerinde eski İzmir taş evlerine büyük ilgi duyduğunu ve çok sayıda evin satın alındığını söyledi. Bazı eski evlerin restorasyonu başlarken gelecek yıllarda Basmane’nin eskiden olduğu gibi gerçek değerine kavuşacağı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/basmane-evlerini-istanbullular-aliyor_81156.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • bence çok güzel izmir degeri açısından ama izmirlinin izmire sahip çıkmaması çok üzücü bazı detayları kaçırıyoruz izmirli olarak üzülüyorum YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!