Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bastırırım Parayı, Keserim Ormanı Devri Başlatıldı

Cumhurbaşkanı Gül'ün onayladığı ormanlık alanlara ve kıyılara turizm tesisi olanağı veren kanun değişikliğine çevrecilerden tepki geldi.

Vatan Gazetesi
2 Bastırırım Parayı, Keserim Ormanı Devri Başlatıldı

Cumhurbaşkanı Gül’ün onayladığı ormanlık alanlara ve kıyılara turizm tesisi olanağı veren kanun değişikliğine çevrecilerden tepki geldi. Bu onayla aralarında Fettah Tamince’in Larapark’ının ve golf otellerinin bulunduğu turistik projelerin önü de açıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin ormanlık alanlarına ve kıyılarına turizm tesisi yapmaya olanak tanıyan “Turizmi Teşvik Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı. Cumhurbaşkanı’nın onayıyla daha önce iptal edilen, aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Rixos Otelleri’nin sahibi Fettah Tamince’nin Antalya Larapark’ının da bulunduğu 53 projenin önü açılmış olacak. Bu şekilde daha önce tahsisten aldığı arazide tesisini kurmak için Pina Yarımadası’nda sahili dolduran MNG Holding gibi yatırımcıların ortaya çıkmasından endişe edilirken yeni kanunun "Bastırırım parayı, ormanı keserim" devrini başlattığı ifade edildi. Yasa, çevrecilerin de tepkisini çekti.

MNG gibi olacak

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Genel Müdürü Filiz Demirayak, en az 100 bin hektar orman alanının özelliğini yitireceğini belirtti. Bodrum Gönüllüleri Derneği Basın Sözcüsü Cüneyt Karaloğlu yasada tahsislerle ilgili maddeleri ‘Truva Atı’na benzeterek, “Tahsis alıyorlar, sonra hızlı bir şekilde altyapı hizmetleri gidiyor. Yap-satçılar devreye giriyor ve çok yoğun bir yapılaşma başlıyor” dedi. Karaloğlu, “MNG’nin Pina Yarımadası’nda yaptıkları bu yasa kapsamında aldığı tahsisle oldu. Tahsislerin geleceği nokta MNG’deki gibi olacak. Göcek, Gökova gibi bakir kıyılara göz dikiliyor” diye konuştu.

Ormanların binde 5’i geçilmeyecek

* Hazine’ye ait yerler Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilecek.

* Orman sayılan yerlerde turizme tahsis edilecek alan, ildeki ormanların binde 5’ini geçemeyecek. Yapılaşmaya esas inşaat emsal değeri yüzde 30’u aşamayacak. Turizm yatırımı için tahsis edilen orman alanının 3 katı kadar alanın ağaçlandırma bedeli ve ağaçlandırılan bu alanın 3 yıllık bakım bedeli, yatırımcı tarafından Orman Genel Müdürlüğü hesabına yatırılacak.

* 1 yılda 3. kez idari para cezasını gerektiren fiilden dolayı turizm yatırım veya işletme belgesi iptal edilemeyecek.

Ömer Aykul

İstanbul Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı

Son ümidimiz Anayasa Mahkemesi’nde

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından yasa tasarısının onaylanması bizim için üzücü ancak şaşırtıcı olmayan bir haber. Bu yasa tasarısını Cumhurbaşkanı’nın red edeceğini düşünmemiştim. Hukuksal olarak incelediğimizde, Türkiye’de ormanların tahsisini sağlayan 2 yasa vardır. Orman Kanunu’nun 17 maddesi ve Turizm Teşvik Yasası’nın 8. maddeleridir bunlar. Anayasa Mahkemesi, bunları iptal etti. Gerekçesinde ise “Kamu yararı ve kesin mutlak zorunluluğun ölçütlerini belirleyiniz” dedi. Bu son yapılan yasa ormanları sadece odun değerine indirerek “kestiğin ağacın üç katını dikeceksin“ dediler. Kısaca 'Bastırırım parayı, ormanı keserim' devrini başlattılar.


http://www.yapi.com.tr/haberler/bastiririm-parayi-keserim-ormani-devri-baslatildi_61557.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Ormanların bizim çocuklarımıza bırakacağımız miras değil, çocuklarımızın bize emaneti olduğunu asla anlayamıyoruz. "Üç çocuk yapın" demek kolay! Çocuklarımıza nasıl bir dünya bırakacağımızı düşünen var mı? Böyle bir kararı alanların da onaylayanların da ne doğa ne de vatan sevgisine sahip olmadıkları belli de, çocuklarını ve torunlarını da mı sevmiyorlar? Bir atalarımızın bize bıraktıklarına, bir de bizim çocuklarımıza bırakacaklarımıza bakın! Doğayı sevmeyen insanı da sevmez. Bir gün bunu herkes anlayacak ama, iş işten geçniş olacak. Çünkü Türkiye dünyanın en büyük çölü olacak... Ayıptır, yazıktır!... YANITLA
  • Ne zaman bu ülkeye geleceği görebilen yöneticiler gelecek merak ediyorum. Hepsi günü kurtarma derdinde sığ kararlara imza atıyorlar. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!