Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Batı Avrupa’daki 2500 Türk Yöneticiyle Kaleyi İçten Fethettik

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, krizde yatırımı askıya alan yabancıların, eylülde kendileri temasa geçtiğini belirtirken, ajansın en büyük müttefiki olarak da yurtdışındaki Türk üst düzey yöneticileri gösterdi.

Hürriyet Gazetesi
Batı Avrupa’daki 2500 Türk Yöneticiyle Kaleyi İçten Fethettik

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, krizde yatırımı askıya alan yabancıların, eylülde kendileri temasa geçtiğini belirtirken, ajansın en büyük müttefiki olarak da yurtdışındaki Türk üst düzey yöneticileri gösterdi. Korkmaz, “Sadece Batı Avrupa’da, 2500 Türk yönetici bizi bilgiyle besliyor, firmalarının yatırım kararını etkilemeye çalışıyor” dedi.

Başbakanlığa bağlı Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, Türkiye’den 30 kişilik bir ekiple ‘dünyayı kurtarmaya çalıştıklarını’ söylerken, en büyük ‘müttefik’ olarak da yurtdışındaki Türk üst düzey yöneticileri gösterdi. Ajansın faaliyetleri hakkında bilgi veren Korkmaz, yurtdışındaki Türk yöneticilerle yaptıklarını işbirliğini şöyle anlattı: “Global 500’de binlerce Türk var. Sadece Batı Avrupa’da 2 bin 500 Türk üst düzey yönetici var. Enteresan bir veri tabanımız oluştu. Yazışıyoruz, süper olumlu sonuç alıyoruz. Yüzde 80’i hemen bize cevap veriyor. 30-40’ar kişilik toplantılar yapıyoruz. Türk yöneticiler bizi bilgiyle besliyor. ‘Firmanızın yatırım projesi varsa bizi bilgilendirin’ diyoruz. Bu Türk yöneticilere ‘Sizi önemsiyoruz, Türkiye için siz de bir şey yapın’ mesajı verdik. Hepsiyle irtibat kuruyoruz. Batı Avrupa’dan sonra sıra, Amerika’da.”

30 kişiyle dünyayı kurtarıyoruz

Dünya Bankası değerlendirmesine göre, dünyadaki 181 ulusal yatırım ajansı içinde, Türkiye’nin genel performansta 15’inci olduğunu, gelen taleplere cevap verme konusunda ise Türkiye’nin 5’inci sırayı aldığını belirtirken, şu bilgileri verdi: “Biz, internet sitemizde 11 dilden tanıtım yapıyoruz.  Ajansımız, 21 ülkede çalışan 16 temsilci ile çalışıyor. Türkiye’deki 30 kişilik ekiple, dünyayı kurtarmaya çalışıyoruz. Bazı ülkeler bizim yapılanmamızı inceliyor, modelimiz ilgi uyandırdı. ABD’nin yatırım ajansı bile yeni kuruldu, bizden destek istedi. Mutabakat zaptı yaptık.”

Başbakana haftada 3-4 rapor

Sadece uluslararası yabancı sermayenin ajansı olmadıklarını, yerli yatırımcıya da yardımcı olduklarını belirten Korkmaz, şöyle devam etti: “Yatırım yapmak isteyenler için, bir kurumla sorun yaşayanlar için devreye giriyoruz. Birlikte görüşmeye katılıyoruz. Stratejik yaklaşımımız en fazla katmadeğer yaratacak sektör ve firmaları bulup, peşlerinde koşup getirmek için çalışmak. Halen, Türkiye’ye ilgi duyan, en az bir defa ziyaret yaşan global şirketler bizim network’ümüze giriyor. Haftada en az 3-4 raporu Başbakan’a sunuyoruz. Başbakan bu raporları okuyor, gerekirse müdahale ediyor. Başbakanın müdahale etmesi bizim için de çok iyi. Ajansta 5 kişi sürekli raporlar hazırlıyor, geçen yıl hazırlanan rapor sayısı 287.Türkiye’ye çöplük yatırım çekmek istemiyoruz. Geçtiğimiz dönemde Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen bir grubu, çevreye vereceği zararı göz önüne alıp istemedik.”

Çinli devler ilk adımı attı, Avrupa ve Körfez’e yönelik ‘üs’ olacağız

Türkiye’nin eylül ayı itibariyle, 1 yıl askıya alınan yatırımlarda öne çıkmaya başladığını bildiren Alpaslan Korkmaz, şunları söyledi: “Yatırımlarını kriz yüzünden 1 yıl askıya alanlar Eylülden itibaren kendisi bizimle irtibata geçmeye başladı. Geçen yıl kıpırdanmayı görmüştük, şimdi arkadaşlarımız full çalışıyor. Örneğin, HP ve Çinliler’in dev teknoloji şirketi Foxconn, Çorlu’ya ortak yatırım kararı aldı. İlk etapta 60-70 milyon dolarlık yatırım yapacaklar.

Masaüstü bilgisayar üretecekler. Yıllık global ciroları 120 milyar dolar olan bu iki devin yapacağı yatırımın devamı gelecek. İlk etapta 2 bin kişi istihdam edecekler. Masaüstü bilgisayar yatırımını yeni ürünler izleyecektir. Türkiye, Çinlilerin Avrupa’ya ve Körfez pazarına yönelik üretim üssü olacak. Çinli otomotiv devi DFM’nin de 250 milyon dolarlık yatırımı kesin. HP ve Foxconn’un yatırım kararı sonrası, global 3şirket bu rüzgarla irtibata geçtiği. Geçen yıl çok tohum ektik. Bunun mahsulünü alıyoruz.”

 

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/bati-avrupadaki-2500-turk-yoneticiyle-kaleyi-icten-fethettik_78229.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!