Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Batı Sahillerinde İngilizlerin Bıraktığı Boşluğu Ruslar Dolduruyor

Güney Ege'de konut edinen çoğunluğu İngiliz olan yabancılar, Avrupa'daki kriz nedeniyle önlerini göremediği için Türkiye'deki mülklerini satışa çıkardı. Marmaris'in de aralarında bulunduğu bölgede, İngilizler'in yerine ise Rusların hızlı bir şekilde mülk edinmeye başladığı kaydedildi.

yapi.com.tr / AA
Batı Sahillerinde İngilizlerin Bıraktığı Boşluğu Ruslar Dolduruyor

Güney Ege'de konut edinen çoğunluğu İngiliz olan yabancılar, Avrupa'daki kriz nedeniyle önlerini göremediği için Türkiye'deki mülklerini satışa çıkardı. Marmaris'in de aralarında bulunduğu bölgede, İngilizler'in yerine ise Rusların hızlı bir şekilde mülk edinmeye başladığı kaydedildi. Marmaris'in İçmeler beldesinde faaliyet gösteren ve genelde yabancı müşterilere yönelik çalışan Cartier Emlak'ın sahibi Zülfikar Soyvural, İngilizlerin yüzde 90'ına yakınının Marmaris'teki evlerini satışa çıkardığını bildirdi.

İngilizlerin parasının bir kısmına Türkiye'de ev satın aldıktan sonra kalan kısmını ise faize yatırarak rahat bir hayat sürdüğünü anlatan Soyvural, ''Türkiye'de faizler düşünce ve Türk parası değerlenince yabancıların düzeni bozuldu. Avrupa'daki krizle birlikte konut fiyatları düştü. Buradaki fiyata ülkelerinde de ev satın alabileceklerini anladılar. Marmaris'teki evlerini satıp, ülkelerinde konut almaya çalışıyorlar'' dedi. Soyvural, son zamanlarda Rus müşterilerde gözle görülür bir artış sağlandığını ifade etti.
    
Marmariste yabancılara mülk satışı bitme noktasına geldi
    
Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Hasan Ateş ise, Marmaris'te mülk edinen yabancı kişi sayısının yaklaşık 3 bin olduğu bilgisini verdi. Yabancıların Türkiye'de mülk sahibi olmasında bazı kısıtlamalar bulunduğuna dikkat çeken Ateş, yabancı uyruklu kişilerin imar planı olmayan köy gibi yerleşim yerlerinde arazi ve konut satın alamadığını söyledi.

Geçmiş yıllarda tavan yapan yabancılara mülk satışının bitme noktasına geldiğini belirten Ateş, ''Marmaris'te yabancılara konut satışı tamamen durdu. 2008 yılında Avrupa'da başlayan krizin etkilerini Marmaris'teki emlakçılar olarak bu yıl daha fazla hissetmeye başladık. Bu yıl şuana kadar bizim şirketimizin hiçbir Avrupalı'ya konut satışı olmadı. Artık yabancılar daha önceden satın aldıkları yerlerini daha ucuza satıyorlar. Şuanda bir çok yabancı villalarını satışa çıkarmış durumda'' dedi.
    
Ortaya çıkan boşluğu Ruslar doldurmaya başladı
    
Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Ateş, yabancılara konut satışının düşmesinde ekonomik kriz kadar müşterilerin kandırılarak fahiş fiyatlarda satışlar yapılmasının da etkili olduğunu söyledi. Marmaris ve Fethiye gibi sahil kesimlerinde geçtiğimiz yıllarda yabancılara mülk satışında adeta patlama yaşandığına işaret eden Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''O dönem satışlar çok iyi idi. Günde en az iki yabancı müşteriye satılık yerleri gezdiriyorduk. Ancak emlakçılık piyasasında gerekli kontrol mekanizmaları olmadığı için işin ehli olmayan kişiler de emlakçılık yapmaya başladı. Turcular, garsonlar bile yabancılara emlak satmaya başladı. Böyle olunca da yabancılar fahiş fiyatlardan konut edindiler. 100 bin avroluk bir evi, 150 bin avroya sattılar. Yerleştikten sonra etrafındaki evlerin fiyatlarını öğrenen yabancı, kandırıldığını anladı. Bu da bir güven bunalımına neden oldu.''
    
Bölgelerinde İngilizlerin çekilmeye, ortaya çıkan boşluğu Rusların doldurmaya başladığını dile getiren Ateş, Rus müşteri sayısında daha fazla artış olmasını beklediklerini kaydetti.
    
''Emlakçıyı aradan çıkarmayın''
    
Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlara da uyarılarda bulunan Hasan Ateş, ''emlakçıyı aradan çıkarma'' düşüncesinin çok yanlış olduğunu belirtti. Ateş, şunları ifade etti:
    
''Ev alacak bir çok Türk müşteri, emlakçıyı aradan çıkartarak mal sahibi ile anlaşmaya çalışıyor. Bu sayede emlakçıya komisyon vermeyerek karlı çıkacaklarını düşünüyorlar. Tam tersi mal sahibi ile görüşen alıcı eve daha fazla para ödemek zorunda kalıyor. Örneğin ev sahibinin 120 bin liraya satışa çıkardığı evi biz kendisini ikna edip, piyasanın durumu hakkında bilgi vererek ancak 110 bin lira edeceğini söylüyoruz. Böylece evi bizim aracılığımızla alan kişi komisyon ödediğin de bile daha karlı çıkıyor.''
    
Emlakçıların satıştan önce sözleşme imzalattığını hatırlatan Ateş, bu sözleşme sayesinde alıcının da satıcının da her hangi bir sorun çıktığında mağdur olmadığını sözlerini ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bati-sahillerinde-ingilizlerin-biraktigi-boslugu-ruslar-dolduruyor_88718.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!