Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

bauMax AG Türkiye'de Uzun Süreli Yatırımlar Yapacak

bauMax AG Yönetim Kurulu Başkanı Essl, ''Türkiye'deki politik istikrarın çok başarılı olduğunu ve uzun vadeli olacağını bekliyorum'' -''Türkiye'de uzun süreli yatırımlar yapmayı ve başarılı olmayı planlıyoruz'' -''Yeni gelişen, ekonomik sıkıntı yaşamayan, para harcayan ciddi bir orta sınıf var. Bu da ileriye dönük yatırımlarda ciddi rahatlama

yapi.com.tr / AA
bauMax AG Türkiye'de Uzun Süreli Yatırımlar Yapacak

Foto: Zekeriya Gülün (AA)

Avusturya merkezli yapı marketi bauMax AG Yönetim Kurulu Başkanı Martin Essl, politik istikrarın uzun vadeli olacağına inandığı Türkiye'de uzun süreli yatırımlar yapmayı planladıklarını belirterek, ''Yeni gelişen, ekonomik sıkıntı yaşamayan, para harcayan ciddi bir orta sınıf var. Bu da ileriye dönük yatırımlarda ciddi rahatlama sağlıyor'' dedi. Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Essl, beşinci mağazalarını Başkent Ankara'da açtıkları Türkiye'de, 18 ay gibi kısa bir sürede 75 bin metrekare satış alanına ulaştıklarını kaydetti. Essl, Orta ve Doğu Avrupa'da pazar lideri olan bauMax'in Avusturya, Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovenya, Slovakya ve Hırvatistan'daki 155 mağazasında 11 bin işçinin çalıştığını anlattı.
    
bauMax'in bir aile şirketi olduğunu ve kendisinin de ailenin üçüncü jenerasyonunu temsil ettiğini dile getiren Essl, ''Dedem bauMax'i 1923 yılında açmıştı. Bu yüzden 2023 yılı bizim için de çok önemli. 2023'e kadar birlikte büyümek istiyoruz. bauMax ailesi ve Türkiye 100. yılını birlikte kutlayacak'' dedi. Essl, Türkiye'de çok iyi yetişmiş yöneticilerin, özellikle de kadın yöneticilerin olduğunu dile getirerek, bauMax Türkiye'nin satın alma direktörlüğü, pazarlama müdürlüğü ve insan kaynakları sorumluluğu görevlerini de kadın yöneticilerin yürüttüğünü söyledi.
    
Türkiye'deki mağazalarında satılan ürünlerin yüzde 75'inin yanı sıra, diğer ülkelerdeki mağazalarda satılan bazı ürünleri de Türkiye'den tedarik ettiklerine dikkati çeken Essl, ''Türk pazarına kendimizi 5 yıl önce hazırladık. 'Kendin yap' sistemini Türklerin ihtiyaçlarına uygun hale getirdik. Burada karşılaştığımız yeni müşteri profilinden gördüğümüz değişik beklentileri, eski çalıştığımız ülkelere taşıdık. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile Viyana'da tanışma fırsatı buldum. Kendisi de, büyüme hızımızdan ve Türkiye'ye yaptığımız yatırımlardan çok etkilendiğini dile getirdi'' dedi.
    
Türkiye'deki önde gelen aile şirketleri olan Koç ve Sabancı gruplarının, ekonomik faaliyetlerinin yanı sıra sosyal sorumluluk projelerine de önem verdiklerini hatırlatan Essl, ''Biz de onları örnek alıyoruz. Girdiğimiz her ülkede kültürel faaliyetlere mutlaka önem veriyoruz. İki yılda bir, genç sanatçıları teşvik amacıyla 'Essl Sanat Ödülü' veriyoruz. 2013'de Türkiye de bu ödüle dahil edilecek. Ayrıca girdiğimiz her ülkede engellilere yönelik projeler üretiyor, iş imkanı sunuyoruz'' diye konuştu.
    
''2023 Vizyonu''
    
Türkiye'nin çok büyük bir ekonomik potansiyel barındırdığına işaret eden Essl, şunları söyledi:

''Bulunduğumuz diğer ülkeler ve Avusturya ile kıyasladığımızda çok genç bir nüfusu var. Son dönemde etkileyici bir ekonomik büyüme gösteriyor. Global olarak bakıldığında şu sıralar çok stratejik bir konuma sahip. Türkiye'de 2023'e kadar ciddi yatırımların yapılması bekleniyor. Bu yatırımların hem istihdam hem iş sahası hem de genel yatırım ortamını teşvik edecek ciddi başarılar getireceğini düşünüyoruz.

Türkiye'deki politik istikrarın çok başarılı olduğunu ve uzun vadeli olacağını bekliyorum. Bu da ileriye dönük yatırımlarda ciddi rahatlama sağlıyor. Biz de Türkiye'de uzun süreli yatırımlar yapmayı ve başarılı olmayı planlıyoruz. Ayrıca yeni gelişen, ekonomik sıkıntı yaşamayan, para harcayan ciddi bir orta sınıf var. Türkiye'nin batısı ve doğusunun kısa, orta ve uzun vadede aynı şekilde büyüyeceğine ve kalkınacağına inanıyoruz. Komşu ülkelerdeki ekonomik büyüme ve sorunların çözümüne Türkiye'nin ciddi etkisinin olacağını, sürdürdüğü başarılı dış politikasıyla Suriye, Irak ve İran'da da ciddi anlamda etkili olacağını düşünüyorum.''
    
Essl, bunun yanında Türkiye'de son 10 yılda iki kez yaşanan ekonomik krizi dikkate aldıklarını, Türk lirasının diğer yabancı para birimlerine göre değerinin nasıl seyredeceğini izlediklerini de sözlerine ekledi.

ETİKETLER: ekonomi firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/baumax-ag-turkiyede-uzun-sureli-yatirimlar-yapacak_89784.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!