Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bayburt Müzesi'ni O Yarattı

Sabancı Vakfı'nın desteğiyle hayata geçen "Fark Yaratanlar"ın 4 Kasım Perşembe günü, saat 21:10'da, CNN Türk'te yayınlanan dördüncü bölümünde, Bayburt'un Bayraktar Köyü'nde açtığı Baksı Müzesi ile yöre insanının ekonomik açıdan kalkınmasına destek veren ve geleneksel el sanatlarının yok olmasını engelleyen Hüsamettin Koçan'ın öyküsü ekrana geldi.

Hürriyet Gazetesi
Bayburt Müzesi'ni O Yarattı

Cüneyt Özdemir'in sunumuyla CNN Türk'te canlı olarak yayınlanan "Fark Yaratanlar" programı, hiç tanımadıkları insanların hayatlarına katkıda bulunan, onlar için fırsatlar yaratan; daha iyi yarınlar için mücadeleden vazgeçmeyen insanların hikayelerini ekrana taşımaya devam ediyor. Bu haftanın "Fark Yaratan"ı, 10 yıllık zorlu bir serüvenin sonunda, doğduğu köye açtığı Baksı Müzesi'yle sanat ve yaşamı buluşturan Hüsamettin Koçan.    

80 haneden oluşan Bayburt'un Bayraktar Köyü, göçün zorluklarıyla başa çıkmaya çalışan, doğa koşulları nedeniyle yöre halkının yılın 7 ayını boş geçirdiği bir Anadolu Köyü. Hüsamettin Koçan, 40 yıllık sanat tecrübesiyle hayata geçirdiği Baksı müzesiyle, bir yandan sanatı toplumla, sanatçıyı doğayla bütünleştirirken, bir yandan da Türkiye'nin en yoğun göç veren bölgelerinden biri olan Bayburt'a yaşam soluğunu sanatla yeniden kazandırmayı, bölgenin ekonomik yaşamını canlandırmayı hedefliyor.

Koçan, yöre halkının yaşamını sürdürecek maddi kaynağa kendi topraklarından, geleneksel değerlerini yaşatarak ulaşabilmesini sağlamaya çalışıyor. Koçan, Baksı Müzesi'nde sanat ve zanaatı harmanlayarak köylülerin hayatlarını değiştiriyor.

Müzeye adını veren "baksı" kelimesi müzenin amacıyla örtüşen 'şifacı, yardımcı, koruyucu' anlamlarından geliyor. Müzede halk resmi örnekleri cam altı ve işleme koleksiyonu çömlek ve seramiklerin yer aldığı Sergileme Salonu, yöre evlerinin mimarisini yansıtan Bayburt Evi, Konferans Merkezi, yöre halkını üretime teşvik edecek Dokuma ve Seramik Atölyeleri, sanat ve halk bilimleri ile ilgili yayınların bulunduğu Kütüphane ve araştırmacı eğitimci ve sanatçıların konaklayacağı Konuk Evi bölümleri bulunuyor.

Sıradışı kişilerin öyküleri her Perşembe ekrana taşınıyor

Birinci sezonda 54 ilden 500 aday gösterilen "Fark Yaratanlar" programın ikinci sezonu, CNN Türk ekranlarında her Perşembe saat 21:10'da izleyiciyle buluşuyor. 32 hafta sürecek programda her hafta yeni bir Fark Yaratan'ın hikayesi yayınlanıyor. Sıradışı kişilerin olağanüstü etkilerini ekrana taşıyan program için, "Fark Yaratan" olduğunu düşünen ya da çevresindeki kişiler arasında "Fark Yaratan" olduğuna inananlar www.farkyaratanlar.org internet adresinden adaylık başvurusu yapabiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bayburt-muzesini-o-yaratti_83720.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!