Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bayraklı’da “Yeni Kent” Kararı

Önceki gün toplanan Bayraklı Belediye Meclisi İzmir tarihinin en büyük kent yenileme projelerinden birini kabul etti. Fuat Edip Baksı, Cengizhan ve Alpaslan mahallerinde yaklaşık 60 hektarlık alanının kentsel dönüşüm ve gelişim alanı olarak belirlenmesine karar verildi. Bu kararla binlerce konut bu kapsamda yıkılarak çok katlı yapılara dönüşecek.

Milliyet Gazetesi
2 Bayraklı’da “Yeni Kent” Kararı

Önceki gün toplanan Bayraklı Belediye Meclisi İzmir tarihinin en büyük kent yenileme projelerinden birini kabul etti. Fuat Edip Baksı, Cengizhan ve Alpaslan mahallerinde yaklaşık 60 hektarlık alanının kentsel dönüşüm ve gelişim alanı olarak belirlenmesine karar verildi. Bu kararla binlerce konut bu kapsamda yıkılarak çok katlı yapılara dönüşecek.

Zemin etüdleri yapıldı

Kent Yenileme Projesi’ne ilk olarak Fuat Edip Baksı Mahallesi’nde başlayacaklarını açıklayan Başkan Hasan Karabağ, “İller Bankası’na zemin etüdlerini yaptırdık. Öncelikle 1200 konutluk 4900 insanın yaşadığı bölgeyle başlıyoruz. Biz insanlara dedik ki, ‘sizin eski binanınızı kaldıracağız. 150 milyarlık evinizin yerine 350 milyarlık iki daire vereceğiz. ‘Hedef seçtiğimiz bölge manzaralı bir bölge olduğu için rantı da var. Dışarıdan sermaya girişi de olacak. Çarpık yapılaşmayı ancak bu şekilde önleriz” dedi.

Çalışmalara hemen başlayacaklarını vurgulayan Karabağ şunları söyledi: “Biz belirli bir noktaya kadar getirdikden sonra uzman bir firmaya devredeceğiz. İçinde şehir plancısı, mimarı, psikoloğu olan bir firmaya vereceğiz. Herkesin evindeki ağaca kadar değer tespiti yapılacak. 11 hektarlık alandaki 1200 konutun yerine iki katı kadar konut üretebiliyoruz.”   

Bölgenin Büyükşehir Belediye Mecilisi’de kabul edilen 1/25000’lik planlarda da “kentsel dönüşüm alanı” olarak belirlendiğini hatırlatan Karabağ, “Planlamanın evrensel değerleri var. Dünyada kişi başı yeşil alan 10 metrekare olarak hesaplanıyor. Buna göre kenti yeniden revize edeceğiz. Gecekondular kalkacak. Geniş yeşil alanlar oluşacak. Gecekondu bölgelerinde artık  dördüncü ve beşinci kuşak insanlar var. Bunlar köyden kente gelmiş insanlar değil, gecekonduda doğup, büyümüş insanlar. Bu insanlar kentli olmayı istiyor. Bunların artık gecekonduların kaldırılması konusunda bir muhalefeti yok” diye konuştu.

Fotoğraf  tartışması

Mecliste 2010- 2014 yıllarını kapsayan stratejik planın kitabında AK Partili meclis üyelerinin fotoğraflarının yer almamış olması tepki çekti. AK Partili meclis üyesi Hüsnü Boztepe, “AK Partili üyelerinden hiç kimsenin fotoğrafı bu kitapta bulunmuyor? Cumhurbaşkan ve Başbakan’ın da fotoğraflarının bulunması gerekir” dedi.  Başkan Hasan Karabağ, AKP’li ve CHP’li meclis üyeleri  toplu bir fotoğraf çektirme sözü verdi. Yamanlar pazar yerinin açılış tarihi de 7 Mart olarak belirlendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bayraklida-yeni-kent-karari_77232.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Eski adıyla kula mensucatın arkasından manavkuyuya kadar olan boş arazi bulunmaktadır. bu arazinin imarı ne olacaktır.saygılar... YANITLA
  • Manzarası çok güzel olan bu semtlerde birileri daha fazla zengin olacak diye düşünüyorum, evet bu manzara çok kötü katılıyorum, bu semtlerde oturan bir kişi olarak. Bunun yerine iyi bir imar planı hazırlansa, park, kompleks ve yola giden ev sahiplerine degerine göre ödemeleri yapılsa veya yer gösterilse diger alanlarda zemin etüdü yapılarak kat irtifası belirlense ve herkes kendi müteahhidini seçerek binasını yaptırsa kim kaybeder? bence sözümü başında belirttigim bu işten çıkarı olan kişiler... Ama yapılacak birşey yok düzen bu birilerine yetki verildiginde önce ben ve etrafım nasıl kazanır mantıgı ile buralara gelmek için para ve zaman harcıyorlar Benim izmir'im benim TÜRKİYE'm güzel olsun kazansın diye çaba harcamıyor ki insanlık.... Bir işe yaramayacak ama yine de düşüncelerimi yazdım. Teşekkürler YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!