Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bayraktar: Gecekondu Problemi Çözülmeden Türkiye Kalkınamaz

Gecekondulaşmanın Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri olduğunu söyleyen TOKİ Başkanı Bayraktar, "Bu problem çözülmeden kalkınmadan bahsedilemez" dedi.

Radikal Gazetesi
Bayraktar: Gecekondu Problemi Çözülmeden Türkiye Kalkınamaz

oplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, gecekondu sorununun bugün Türkiye'nin içinde bulunduğu en önemli sorunlardan biri olduğunu belirterek, "Türkiye, gecekondu problemini çözmeden kalkınmadan bahsedemez" dedi. TOKİ ve Urban Land Institue (ULI) desteğiyle, Forum İstanbul Uluslararası Yarıyıl Konferansı çerçevesinde 'Mimar Sinan'dan Olimpiyat Kentine' temasıyla düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Gayrimenkul Yatırımları Konferansı başladı.
TOKİ Başkanı Bayraktar, dünyada 6 milyar nüfusun 1.5 milyardan fazlasının gecekonduda, kaçak yapılarda veya evsiz olarak hayatını sürdürdüğünü, durumun devamı halinde önümüzdeki 25 yılda bu sayının 3 milyara çıkacağının hesap edildiğini söyledi. Gelişmiş ülkelerde insanların daha çok, kentin çevresindeki oksijeni bol olan yerlerde yaşadığını, gelişmekte olan veya geri kalmış ülkelerdeyse iş bulmak amacıyla kente göç eden insanların kentin çevrelerinde varoşlar oluşturduğuna dikkati çeken Bayraktar, bunun kentin gelişimine engel olduğunu ve ciddi ekonomik kayıplara yol açtığını anlattı.

Yılların sorunu
Türkiye'de 1945'lerin başında sanayileşmeyle birlikte kentlere göçün yoğunlaşmasıyla gecekondulaşma olgusunun ortaya çıktığını kaydeden Bayraktar, Türkiye'nin büyük şehirlerinde, hatta nüfusu 70 bini aşan ilçelerinde gecekondulaşma ve kaçak yapılaşma olgusunun bulunduğunu vurguladı. Türkiye'de ilk defa 59. hükümetin bir dizi yasa çıkararak TOKİ'yi de işin eksenine koyarak konut seferberliği ve kentsel dönüşümde ciddi atılım başlattığını ifade eden Bayraktar, "81 vilayette, 400'ü aşan ilçede, 900'ü aşan şantiyede 285 bin konut rakamına ulaşıldı. Bunların 150 bin adedi de bitme noktasına gelmiştir" diye konuştu.
Kentsel dönüşüme ciddi önem verdiklerini, Türkiye'nin dört bir tarafında kentsel dönüşüm projeleri yürüttüklerini anlatan Erdoğan Bayraktar, şunları söyledi: "TİM Başkanı Oğuz bey bir noktanın altını çizdi, 'Gecekondu dönüşüm alanları aynı zamanda siyasetin de dönüşüm alanlarıdır' dedi. Bu çok doğru bir nokta. Gerçekten kentsel dönüşüm dünyanın en zor işlerinden biridir, hatta en zor işidir. Bugün Türkiye'nin içinde bulunduğu en önemli iki-üç tane sorundan biridir. Ama Türkiye, gecekondu problemini çözmeden kalkınmadan bahsedemez."

'Büyük şehirlere göç engellenmeli'

Erdoğan Bayraktar, İstanbul'da 3 milyon 200 bin konut bulunduğunu, 1999 depreminden önce yapılan binaların büyük bir kısmı sağlamken, birçoğunun da deprem yönetmeliğine uygun olmadığını, bu konutların yarısının zaman içinde mutlaka yenilenmesi gerektiğinin bilindiğini açıkladı. Bayraktar, şunları söyledi:
"Belki İstanbul'un bazı bölgelerinde yeni çöküntü alanlarını olduğu gibi bırakmak suretiyle yolumuza devam etmemiz lazım. Başta İstanbul'un dönüşümü için İstanbul'a ekonomik olguyla bakmak lazım. Göçü yasaklayamayız ama parası pulu olmayan insanların İstanbul'da yoğunlaşmasını engellemek için birtakım tedbirlerin alınması gerektiğini, bunun da İstanbul'un güvenlik sorununu halletmek suretiyle, yasal olmayan yolları hedefleyenlerin İstanbul'da barınmasını engelleyerek, İstanbul'un kentsel dönüşümüne katkı sağlayabiliriz."
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, önümüzdeki dönemde yasal desteği de sağlayarak, İstanbul'da hükümet merkezli, halkı da incitmeden gecekondu dönüşümünü mutlaka sağlamak durumunda olduklarını belirterek, "Kentsel yenilenmeler artık Türkiye'de kaçınılmazdır. İspanya'nın, Kore'nin yaptığı gibi biz de bu işlerin üstesinden geleceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bayraktar-gecekondu-problemi-cozulmeden-turkiye-kalkinamaz_57408.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!