Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bayraktar: "Müteahhitlere fiyat farkı ödenecek"

İnşaat girdilerindeki yüksek artış nedeniyle müteahhitlere yapılacak fiyat farkı ödemesi için yasal düzenlemeye gidiliyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, 1-2 hafta içinde çıkacak fiyat farkı düzenlemesi kapsamında, önümüzdeki 18 aylık dönemde müteahhitlere 1.5 milyar YTL dolayında ek ödeme yapacaklarını bildirdi. Bayraktar,

CNN Türkİnşaat girdilerindeki yüksek artış nedeniyle müteahhitlere yapılacak fiyat farkı ödemesi için yasal düzenlemeye gidiliyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, 1-2 hafta içinde çıkacak fiyat farkı düzenlemesi kapsamında, önümüzdeki 18 aylık dönemde müteahhitlere 1.5 milyar YTL dolayında ek ödeme yapacaklarını bildirdi. Bayraktar, müteahhitlere fiyat farkı ödemesi için kanun değişikliğine ihtiyaç bulunduğunu belirtti. Fiyat farkı düzenlemesinin, demir ve akaryakıt fiyatları üzerine oturduğunu kaydeden Bayraktar, bu 2 kalemde yer alan ürünlerin fiyatlarında enflasyonun çok üzerinde artış olduğunu, bunun da müteahhitleri zor durumda bıraktığını söyledi.

Hükümetin de, müteahhitlere fiyat farkı verilmesi için karar aldığına işaret eden TOKİ Başkanı, "Konu, Bakanlar Kurulu'nda görüşüldü. Buna ilişkin düzenleme, muhtemelen Meclis'te bekleyen kanunlardan birisine monte edilecek veya milletvekilleri tarafından teklif şeklinde verilecek. Bir başka yol olarak da, hükümet tarafından Meclis'e getirilmek suretiyle çok süratle çıkarılacak" dedi.

"Fiyat farkı hemen verilmeli"

Kendilerinin konuyu seslerinin çıktığı en yüksek perdeden devlet büyüklerine arz etmeye çalıştıklarını anlatan Bayraktar, "Burada müteahhitlerimizin yüzde 100 haklı olduğunu, müteahhitlerimizin bu konuda en ufak bir taksiratı bulunmadığını ve mevcut fiyat farklarıyla bunu tolere etmenin imkanının da olmadığını dile getirdik. Fiyat farkı hemen verilmezse ya da zaman geçtikten sonra verilirse, çok ciddi mağduriyetlere sebep olunacağını da ifade ettik" dedi.

Bugün sadece TOKİ inşaatlarında 800 bin kişinin çalıştığına dikkat çeken Bayraktar, aileleriyle birlikte bu işten en az 3 milyon 200 bin kişinin kursağına ekmek gittiğini, fiyat farkını vermemenin bunların ekmeğiyle oynamak, ekmeğini kesmek, müteahhitlerin de sıkıntıya girmesi anlamına geldiğini kaydetti.

TOKİ Başkanı, "Bu işle ilgili bir kurumun başındaki kişi olarak, elimizden geldiği kadar her kesime her tarafa bunu arz etmeye çalıştık. Süratle çıkması için bundan sonra da elimizden geleni yapacağız. Ben ümitliyim, bu 1-2 hafta içinde mutlaka çıkacak" açıklamasında bulundu.

Müteahhitlere 1.5 milyar YTL ek ödeme

Halen yurt çapında bin 30 şantiyeleri bulunduğunu belirten Bayraktar, fiyat farkı için TOKİ olarak Hazine'den bir para almayacaklarını da bildirdi.

Fiyat farkını kendi imkanlarıyla ödeyeceklerini belirten Bayraktar, "Bunun, TOKİ'ye ilave getireceği yük, önümüzdeki 18 aylık dönemde 1.5 milyar YTL gibi bir rakam olabilir. Bu Meclis'ten çıkacak yasa ve Bakanlar Kurulu kararlarına da bağlı, tam bir hesaplama için önümüzü görmemiz lazım" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bayraktar-muteahhitlere-fiyat-farki-odenecek_62300.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!