Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bayraktar'a Özel İşlem

Bayraktar İnşaat'ın 100 milyon dolar tutarındaki İstanbul'daki ilk yatırımı olan Viaport, ihale şartnamesinin imzalandığı 31 Ocak 2006 tarihinde Ömerli Su Havzası ile NATO Boru Hattı üzerinde görünüyordu.

Cumhuriyet Gazetesiayserili işadamı Ali Bayraktar' ın yönetim kurulu başkanı olduğu Bayraktar İnşaat, geçen sene Pendik Kurtköy'de 200 dönüm arazi üzerine bir iş ve alışveriş merkezi inşasına başladı. Bayraktar İnşaat'ın 100 milyon dolar tutarındaki İstanbul'daki ilk yatırımı olan Viaport, ihale şartnamesinin imzalandığı 31 Ocak 2006 tarihinde Ömerli Su Havzası ile NATO Boru Hattı üzerinde görünüyordu. Yasalara göre inşası imkânsız görünen kompleksin yapımı için bölge önce "su havzası" bölgesi olmaktan çıkarıldı, sonra da NATO Boru Hattı'nın deplase (güzergâh değiştirme) işlemi kararlaştırıldı.

Viaport, içerisinde iş ve alışveriş merkezleri, fuar ve kongre salonu, Anadolu yakasının en büyük oteli, Kapalıçarşı benzeri bir oluşum, at çiftliği ve hayvanat bahçesi barındıran bir kompleks. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSKİ) 2001 Yönetmeliği'ne göre Ömerli Su Havzası dahilinde görünen bölge, kompleksin ihale şartnamesi imzalandıktan sonra Mayıs 2006'da hazırlanan yeni yönetmelikle su havzası bölgesi olmaktan çıkarılarak AKP'li Pendik Belediyesi'nin sorumluluğuna verildi.

Bu kez de NATO boru hattı üzerinde kalan bölge, Pendik Belediyesi'nce Viaport'un inşası başlamadan bir ay önce fuar alanı statüsüne kaydırıldı. Belediye Meclisi'nin 6 Nisan 2007 tarihli kararı, bölgenin 30 yıllığına kullanım hakkının verilmesini ve "çok fonksiyonlu fuar" alanı inşasını kararlaştırdı. Aynı kararda, NATO Boru Hattı'nın Viaport alışveriş merkezinin bulunduğu bölgeden deplase edilmesi gerektiği de belirtildi. Buna gerekçe olarak ise bölgenin "fuar alanı" olduğunun gösterilmesi dikkat çekti. Böylece bölge, iş merkezi olmaya hazır hale getirildi.

Usulsüzlük iddiaları ilk değil

Bayraktar İnşaat'ın yatırımları arasında bulunan ve Kayseri'nin en büyük alışveriş merkezi ünvanını taşıyan Kayseri Park için de 2006'da usülsüzlük iddiaları gündeme gelmişti. Kayseri Park Projesi'nde vakıf arazisinin plan tadilatı yapılarak iş merkezine dönüştürülmesi ve ihaleye çıkartılmasının ardından ilk ihalenin iptal edilip ikinci ihalede birincide rakip olan iki konsorsiyumun tek konsorsiyum olarak ihaleyi alması uzun süre tartışılmıştı. Ancak asıl tartışma konusu, ihaleden önce 40 bin metrekare olan kapalı alan inşaatının daha sonra yapılan tadilatla 65 bin metrekareye çıkarılması olmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bayraktara-ozel-islem_59836.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!