Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bayrampaşa'nın 'Mini Mostar'ı 2 Ay Sonra Açılacak

Ortak tarihi geçmişi ve kardeşlik bağları bulunan Türkiye ile Balkan ülkeleri arasında bir köprü de İstanbul'da kuruluyor. Nüfusunun yüzde 40'ını Balkan kökenli vatandaşların oluşturduğu Bayrampaşa'da Bosna-Hersek'in sembollerinden olan Mostar Köprüsü'nün bir benzeri inşa ediliyor. İnşa sürecinde son aşamaya gelinirken, köprünün 2 ay sonra hizmete

Zaman Gazetesi
Bayrampaşa'nın 'Mini Mostar'ı 2 Ay Sonra Açılacak

Ortak tarihi geçmişi ve kardeşlik bağları bulunan Türkiye ile Balkan ülkeleri arasında bir köprü de İstanbul'da kuruluyor. Nüfusunun yüzde 40'ını Balkan kökenli vatandaşların oluşturduğu Bayrampaşa'da Bosna-Hersek'in sembollerinden olan Mostar Köprüsü'nün bir benzeri inşa ediliyor. İnşa sürecinde son aşamaya gelinirken, köprünün 2 ay sonra hizmete açılması planlanıyor.

Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nin Mostar şehrinde Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayruddin tarafından 1566 yılında inşa edilen Mostar Köprüsü'nün tıpa tıp benzeri yüzde 40'lık Balkan göçmeni nüfusuna sahip Bayrampaşa'da yaşayacak. Balkanlar'ın İstanbul'daki temsilcisi konumunda bulunan Bayrampaşa'da yapılacak olan köprü hem bölgede yaşayan halka güzel bir jest olacak hem de yayaları karşıdan karşıya geçerken rahatlatacak. Bayrampaşa Kocatepe Mahallesi, 50. Yüzyıl Caddesi üzerine inşa edilen Mostar Köprüsü'nün ağustos ayı sonu bitirilmesi planlanıyor. 845 bin TL'ye mal olacak olan köprünün bir tarafına gazete bayii, diğer tarafına ise kafeterya gibi sosyal tesisler kurulacak.

9 metre yüksekliğindeki köprü 51 metre uzunluğunda. Köprüde gerçek Mostar Köprüsü'nde kullanılan taşın benzeri olan Afyon Köyke taşı kullanılıyor. İki mahalleyi birbirine bağlayacak olan köprü, yakınlardaki ilköğretim okulunun varlığıyla da ayrı bir önem kazanıyor. Ayrıca köprünün her iki tarafına deprem gibi doğal afetlere karşı, afet müdahale birimi oluşturulacak. Böylece herhangi bir kaza durumunda acil müdahalede bulunulabilinecek. Köprüde özel ışıklandırma yapılarak caddeye ayrı bir hava verilecek. İnşa çalışması bittikten sonra Bayrampaşa'nın en fazla nüfusa sahip mahallelerinden olan Kartaltepe ile Kocatepe, Mostar Köprüsü'yle birbirine bağlanmış olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bayrampasanin-mini-mostari-2-ay-sonra-acilacak_70316.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!