Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

BDDK Kararları Kapsamında Gayrimenkul Konusunda 12 Şirkete Yetki Verildi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 12 şirkete, ''gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesi hizmeti verme'' konusunda yetki verdi.

yapi.com.tr / AA
BDDK Kararları Kapsamında Gayrimenkul Konusunda 12 Şirkete Yetki Verildi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 12 şirkete, ''gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesi hizmeti verme'' konusunda yetki verdi.

BDDK'dan yapılan duyuruya göre, Bankalara Değerleme Hizmeti Verecek Kuruluşların Yetkilendirilmesi ve Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik'e istinaden bankalara, yönetmeliğin 4'üncü maddesi kapsamına giren ''gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesi'' hizmeti verme konusunda yetkilendirilen kuruluşlar şöyle:

''Çınar Taşınmaz Değerleme ve Müşavirlik A.Ş. (İstanbul), Lider Gayrimenkul Değerleme A.Ş. (İstanbul), A Pozitif Gayrimenkul Değerleme A.Ş. (İstanbul), Tadem Taşınmaz Değerleme Müşavirlik A.Ş. (İstanbul), İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. (İstanbul), Foreks Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. (İstanbul), Respa Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme A.Ş. (İstanbul), Donatı Gayrimenkul Değerleme A.Ş. (İstanbul), Adres Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. (İstanbul), Kent Kurumsal Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. (Ankara), Zeugma Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. (Gaziantep), A Artıbir Gayrimenkul Değerleme A.Ş. (Konya)''

SPK'nın yetkilendirdiği kişi ve kuruluşlar da değerleme yapmaya devam edecek

Kurul ayrıca, Bankalara Değerleme Hizmeti Verecek Kuruluşların Yetkilendirilmesi ve Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik'in intibak sürelerini düzenleyen geçici birinci maddesinin uygulanmasına devam edilmesine karar verdi.

Yönetmeliğin geçici maddesine göre, kurulca yetkilendirilecek değerleme kuruluşları ilan edilinceye kadar, Bankacılık Kanunu ve kanuna istinaden çıkarılan düzenlemeler uyarınca veya BDDK tarafından yapılan denetimler sonucunda ya da BDDK tarafından gerekli görülmesi halinde yaptırılacak konut ve diğer gayrimenkul değerlemeleri, ''Sermaye Piyasası Mevzuatı Çerçevesinde Değerleme Hizmeti Verecek Şirketlere ve Bu Şirketlerin Kurulca Listeye Alınmalarına İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ'' uyarınca yetkilendirilmiş kişi veya kuruluşlarca yapılacak.

Diğer değerlemeler ise değerleme konusunda hizmet veren kuruluşlar veya mahkemelerin ilgili konuya ilişkin bilirkişi listelerinde yer alan kişiler tarafından yapılacak. Söz konusu kişi veya kuruluşların bankalarca belirlenmesinde, yönetmelikte yer alan bağımsızlık hükümleri dikkate alacak. 

ETİKETLER: gayrimenkul kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/bddk-kararlari-kapsaminda-gayrimenkul-konusunda-12-sirkete-yetki-verildi_86886.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!