Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belde Belediyesinden Roman Açılımı

Konya'nın Derebucak ilçesine bağlı 1800 nüfuslu Gencek Beldesi, gelmeleri halinde Roman vatandaşlara yer tahsis edilmesiyle ilgili proje hazırlayarak Valiliğe teslim etti.

NTV
Belde Belediyesinden Roman Açılımı

Konya'nın Derebucak ilçesine bağlı 1800 nüfuslu Gencek Beldesi, gelmeleri halinde Roman vatandaşlara yer tahsis edilmesiyle ilgili proje hazırlayarak Valiliğe teslim etti.

Derebucak'a bağlı Gencek Belde Belediyesi, Hükümetin ''Roman açılımı'' yürüttüğü bir dönemde, talep eden Roman vatandaşların beldeye yerleşebilmeleri için bir proje hazırladı.

Gençek Belediye Başkanı Yusuf Uyar, hazırladıkları bir projeyle güncel nüfusu 1800 olan beldenin kapılarını Türkiye'nin değişik yörelerinde yaşayan roman vatandaşlara açtıkları söyledi.

Uyar, belde merkezi yakınlarındaki Toptaş mevkisinde vatandaşlara ait arazileri Roman vatandaşların yerleşimi için tahsis ettiklerini, bu konuda hazırladıkları projeyi Konya Valiliğine de sunduklarını belirterek, şunları söyledi:

''Roman vatandaşlarımız bölgemize gelip yerleşmek isterlerse, başımız üzerinde yerleri var. Onlar da bizim kardeşimiz ve onları çok seviyoruz. Belde halkıyla anlaşarak geniş bir alanı onlar için tahsis ettik. Bu yer, beldenin en güzel yeri, bir tarafında gölet bir tarafında Beyşehir Gölü var. Şebeke suyunu da buraya götürdük, imara açmaya hazır hale getirdik. Buradaki araziler beldemiz halkına ait... Belde sakinlerimiz, burada arazilerinin bir kısmını Roman vatandaşlara hibe etmeyi kabul etti. Geriye sadece Valilik ve gerekli kurumlardan bu projeye onay çıkması kaldı. Onay çıkarsa kısa süre içinde istimlak yapılıp bu alana, yaklaşık 3 bin Roman vatandaşımız yerleşebilir. Projeyi götürüp Valiliğimize verdik. Valilik yetkilileri de 'Güzel bir çalışma yapmışsınız, bu hususta sizi tebrik ederiz' dediler. İstanbul'dan, Manisa'dan nereden olursa, beldemize Roman vatandaşlarımızı bekliyoruz. Gelmek isterlerse onlara her türlü konuda yardımcı olacağız.''

Uyar, proje kapsamında buraya yapılacak konutlara yerleşecek Roman vatandaşların, tarım ve hayvancılık faaliyetleriyle de uğraşabileceğini sözlerine ekledi. (AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/belde-belediyesinden-roman-acilimi-_78922.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!