Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Beldedeki Konut Sayısı Nüfusundan 3 Katı Fazla

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı 3 bin 700 nüfuslu Gümüşlük beldesinde, 10 bin 100 konutun bulunduğu belirtildi. Her yıl sanat, spor ve iş dünyasından çok sayıda kişinin ziyaret ettiği Bodrum'un Gümüşlük beldesi, son yıllarda özellikle yüksek kesimlere inşa edilen konutlarla dikkat çekiyor. Kardak kayalıklarına yakınlığıyla da gündeme gelen beldede

Radikal Gazetesi
Beldedeki Konut Sayısı Nüfusundan 3 Katı Fazla

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı 3 bin 700 nüfuslu Gümüşlük beldesinde, 10 bin 100 konutun bulunduğu belirtildi. Her yıl sanat, spor ve iş dünyasından çok sayıda kişinin ziyaret ettiği Bodrum'un Gümüşlük beldesi, son yıllarda özellikle yüksek kesimlere inşa edilen konutlarla dikkat çekiyor. Kardak kayalıklarına yakınlığıyla da gündeme gelen beldede yaz aylarında hareketli günler yaşanırken, kışın ise adeta sessizliğe bürünüyor. Beldeyi her mevsim ziyaret edenler Gümüşlük sahilindeki restoran ve kafelerde zaman geçirirken, kimileri ise yürüme mesafesindeki Tavşan Adası'nı geziyor.

Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire, beldenin turizm bölgesinde bulunduğunu ve ağırlıklı olarak tatil amaçlı konutların yer aldığını söyledi. Gümüşlük'te sürekli ikamet edenlerin sayısının yaklaşık 3 bin 700 olduğunu belirten Tire, “Ancak yazın nüfusumuzun 20 binin üzerine çıktığı günler de oluyor. Beldemizdeki konut sayısı 10 bin 100 civarında. Kışın bu konutlardan sadece bin 300'ünde oturan var” dedi. Yaz mevsiminde çok sayıda kişinin beldeye tatilin geçirmek için geldiğini anlatan Tire, şöyle konuştu:

“Kullanılmayan konutları zaman içerisinde ev pansiyonculuğu ile turizme kazandırmak istiyoruz. Bunu yaptığımız takdirde bölge insanı da ekonomik kazanç sağlayacaktır. Ayrıca bölgemizde yabancıların satın aldığı yaklaşık 400 konut var. Fırsat buldukça alıp satanlar da var. Gümüşlük'ün henüz doğası bozulmamış. Arkeolojik sit bölgesi olmasından dolayı fazla yapılaşma olmamış. Yeşilin korunmuş olmasından dolayı çok fazla tercih ediliyor. Şu anda Aralık ayındayız ve dışarı çıktığımızda yazdan kalma bir havası var. İkliminin müsait olması da tercih için başka bir etken.”

Gümüşlük tepelerine inşa edilen konutlar

Gümüş Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Taşkın Atılgan ise son yıllarda Gümüşlük'te yapılaşmanın düzensiz bir şekilde arttığını iddia etti. Beldenin çevresindeki yüksek tepelerin konutlarla kaplandığını belirten Atılgan, “5 yıl önce tepeler bomboştu. Şimdi ise konutlarla doldu. Ancak bu konutların büyük bölümü inşaat firmaları ve müteahhitlerin elinde kaldı. Çok ucuz fiyatlara verilmesine rağmen kimse almıyor. Bina kaliteleri de oldukça kötü” dedi. Tepelere yapılan konutların büyük bölümünde su sorunu yaşandığını anlatan Atılgan, şöyle konuştu:

“Bu bölgelerde su ve kanalizasyon sorunu yaşanıyor. Tankerlerle yüksek fiyatlara su taşınıyor. Bazı yerlerde kaçak olarak su kuyuları açılmış. Bu kuyuların bazılarından da su çıkmadı. Belediyeler alt yapı sorunlarını tamamen çözmeden yapılaşmaya izin verilmemeli. Beldede ev pansiyonculuğu yapılmalı ama önce kalite yükseltilmeli. Avrupa ülkeleri ev pansiyonculuğundan yüksek miktarda para kazanıyor. Ama bu işi kaliteli şekilde yapıyorlar. Ülkelerine giden misafirlere doğa ve tarihin içinde, alt yapı sorunu çözülmüş bölgelerde hizmet veriyorlar. Gümüşlük doğası ve iklimi ile güzel bir tatil beldesi. Ancak bu bölgenin mutlaka korunması lazım. Yüksek miktarda yapılaşma yerine önce alt yapı sorunu çözülmeli ve kalite artırılmalı.”(aa)

http://www.yapi.com.tr/haberler/beldedeki-konut-sayisi-nufusundan-3-kati-fazla_84745.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!