Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediye Acaristanbul İnadını Bıraktı

Beykoz Belediye Encümeni, 'Acaristanbul'daki villarda kazanılmış hak var' ısrarından vazgeçti. Encümen, Serdaroğlu Özel Ormanı'nda inşaatı süren ruhsatları sorunlu villalarla ilgili bu kararını Çevre ve Orman Bakanlığı'nın itarazı üzerine aldı.

Radikal Gazetesib>Beykoz Belediye Encümeni, 'Acaristanbul'daki villarda kazanılmış hak var' ısrarından vazgeçti. Encümen, Serdaroğlu Özel Ormanı'nda inşaatı süren ruhsatları sorunlu villalarla ilgili bu kararını Çevre ve Orman Bakanlığı'nın itarazı üzerine aldı. Bakanlık, encümenin eski kararına "Hukuka aykırı verilmiş ruhsatlar kazanılmış hak oluşturamaz" diye itiraz etmişti. Belediye Başkanı Muharrem Ergül, "Acaristanbul'u yıkmaktan değil yasalardan çekiniyoruz" dedi.

Yaklaşık üç yıl önce Beykoz'daki Serdaroğlu Özel Ormanı'nda inşasına başlanan Acaristanbul villaları, 2006 Kasımı'nda Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin, "Kontrole giden Orman Bölge Müdürü ve muhafaza memurları silahla tehdit edilerek inşaat alanına sokulmadı" açıklamasıyla Türkiye'nin gündemine oturdu.

838 konut projeli villakent için bakanlıktan ruhsat alamayan Acarlar İnşaat firması, mahkemeye başvurup yargı kararıyla ruhsat çıkarmıştı. Acarlar İnşaat bu ruhsata dayanarak başladığı inşaatı üç yıl boyunca kamuoyunun dikkatini çekmeden sürdürmüştü.

Mimarlar davayı kazandı
Ancak, daha sonra Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, İstanbul 3. Bölge İdare Mahkemesi'nde ruhsat iptali için açtığı davayı kazandı. Acarlar İnşaat ise Danıştay'a başvurarak karara itiraz etti.

Danıştay kararının ardından Beykoz Belediyesi, 18 Aralık 2006 tarihine kadar yaptığı inceleme sonucunda yapı tatil tutanağıyla, dördü subasman seviyesinde olan 142 adet villanın ruhsatsız hale geldiğini Acarlar İnşaat A.Ş.'ye bildirdi. Yapılan tebligatta, ruhsatlandırma işlemlerinin en geç bir aya kadar tamamlanması, aksi takdirde İmar Kanunu'nun 32 ve 42. maddeleri uyarınca yıkım kararı için dosyanın encümene sevk edileceği belirtildi. Verilen süre 18 Ocak'ta doldu ve Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül 19 Ocak'ta dosyayı encümene sevk etti.

Encümen, 30 Ocak'ta yaptığı toplantıda Acaristanbul villalarında, mevcut durumun korunması gerektiğini belirtti ve Serdaroğlu Ormanı'ndaki yapılaşmayı müktesep (kazanılmış) hak olarak kabul ederek dosyayı İmar Müdürlüğü'ne iade etti.

Kararı doğru bulmayan Çevre ve Orman Bakanlığı, konunun tekrar görüşülmesi için belediyeye itiraz dilekçesi gönderdi. Dilekçede hukuka aykırı verilmiş ruhsatların 'kazanılmış hak' oluşturamayacağı ve yıkımın kaçınılmaz olduğu belirtildi.

Başkan tek tek görüştü
Beykoz Belediye Encümeni üyeleri, önceki gün konuyu görüşmek üzere bir kez daha toplandı. Yedi üyeli encümende Başkan Ergül ile Hasan Özben dışındaki tüm üyeler yıkım kararına karşı çıktı. Ancak Ergül'ün gece geç saatlere kadar encümen üyeleriyle yaptığı ikili görüşmeler etkili oldu ve oybirliğiyle yeni karar alındı.

Dün bir basın toplantısı düzenleyen Ergül, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın itirazını yerinde bulduklarını söyleyerek, yargıdan çıkacak kesin sonuca göre uygulama yapacaklarını ifade etti. Ormanların talan edilmesinin önüne geçmek istediklerini belirten Ergül, "Encümenin kararıyla müktesep hak tartışmaları bitmiştir. Nihai adımı atmak için yargının kararını bekleyeceğiz. Acaristanbul'u yıkmaktan değil yasalardan çekiniyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-acaristanbul-inadini-birakti_51614.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!