Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediye Meclis Üyelerinin Nitelikleri Neler Olmalı?

Havana kentinde, dünyanın başka ülkelerindeki belediye meclis üyelerine benzer bir görevi olan Halkın İktidarı Belediye Meclisleri’ne seçilen delegeler Küba’nın demokratik sisteminin ana parçalarıdır. Delegeler iki buçuk yıllık bir süre için yerel yönetimlerin temsilcileri olarak binlerce adayın arasından seçilmektedir.

Cumhuriyet ANKARA
2 Belediye Meclis Üyelerinin Nitelikleri Neler Olmalı?

Yerel yönetim seçim süreçlerinde genellikle belediyenin vitrini ve yürütmesinin başı olan başkan adaylarının niteliği ön plandadır. Kamuoyunda hep belediye başkan adayları tartışılır, karşılaştırılır, vaatlerinin neler olduğu ortaya konulur. Ancak belediye yönetiminin temel taşı olan (ya da olması gereken) belediye meclis üyeleri bu tartışmalarda hemen hiç yer alamaz. Adeta yok sayılır. Binlerce belediye meclis üyesini ne halk tanır, ne de merak eder.

Oysa belediyelerin aldıkları kararlar ve gerçekleştirdiği icraatlarda kent ve toplum yararının ne kadar önemseneceğini belirleme bakımından belediye meclis üyelerinin nitelikleri son derece önemlidir. Kentin geleceğini belirleyen çok önemli kararlar bu meclislerce alınır. Başkan, yasayla kendisine tanınan bazı görevlerin dışında çoğunlukla meclisin aldığı kararları uygulamakla yükümlüdür.

Yerel demokrasi açısından çok önemli bir görev olan belediye meclis üyeliğinin belirlenme biçimi bu noktada önem kazanmaktadır. Siyasal partiler hangi ölçütlerle meclis üyelerini belirlemektedir? Siyasal partiler nezdinde yerel meclis üyeliği ne anlama gelmektedir? Parti teşkilatında çeşitli görevlerde bulunmuş olmak; etnik, hemşerilik ya da cemaat ilişkileri ile belli bir oy tabanına sahip olmak, vb. özellikler belediye meclis üyeliği için geçerli nitelikler olabilir mi? Elbette, siyasal partilerin içinde hizmet vermiş olmak önemlidir, ancak bunun yanında meclis üyeliği için daha farklı niteliklerin de bulunması gerekmez mi?

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-meclis-uyelerinin-nitelikleri-neler-olmali_64899.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Merhaba. Küçük kasabalarda(Belediyeler) belediye meclis üyelerinde okur yazar olması şartı aranmaktamıdır. Bu kişi okur yazar olduğunu gösterir belgesi yani diploması var ama okur yazarlılığı yok.Yani cahil ama diploması var. Bu kişi belediye meslis üyesi olabilirmi? Çünkü bu kişi kararlara imza atıyor ama okuyamıyor.Böyle birşey olabilirmi? Beni bu konuda aydınlatırsanız memnun olurum. Eğer olabiliyorsa veya olamıyorsa hangi yasalara ve kanunlara dayanıyor. YANITLA
  • meclis üyeliği için aday seçiminde kesinlikle belirli kriterler ve KALİTE aranmalıdır. Şehir planlama bilimsel bir çalışmaysa buna karar verenler neden bilimsel değil de rasgele seçiliyor. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!