Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediye Meclisi Devre Dışı Kaldı

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şubesi, Anakent Belediyesi’nin METRO hatları işletmesi şartnamelerine ilişkin kararların belediye encümeni tarafından alınmasını yargıya taşıdı. Metro’ya ilişkin alınacak kararların belediye encümenine geçmesiyle muhalefet denetimi saf dışı bırakılırken, belediye yasasına aykırılık oluştuğu da iddia ediliyor.

Cumhuriyet Ankara
1 Belediye Meclisi Devre Dışı Kaldı

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şubesi, Anakent Belediyesi’nin METRO hatları işletmesi şartnamelerine ilişkin kararların belediye encümeni tarafından alınmasını yargıya taşıdı. Metro’ya ilişkin alınacak kararların belediye encümenine geçmesiyle muhalefet denetimi saf dışı bırakılırken, belediye yasasına aykırılık oluştuğu da iddia ediliyor.

İMO Ankara Şubesi, Anakent Belediyesi’nin, “EGO Genel Müdürlüğü’nce hazırlanmış şartnamelerin belediye encümenince kurulacak komisyonlarda incelendikten sonra imtiyaz sözleşmesi yapılmak üzere Büyükşehir Belediye Encümeni’nin görevli ve yetkili kılınması” yönündeki kararının iptali için Ankara 1. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. İMO, davaya hukusal dayanak olarak belediye yasasını gösterdi. Belediye yasasına göre “toplu taşıma hizmetlerini yürütmek ve bu amaçla gerekli tesisleri kurmak, kurdurmak, işletmek veya işlettirmek, büyükşehir sınırları içerisindeki kara ve denizde taksi ve servis araçları dahil toplu taşıma araçlarına ruhsat vermek işleminin” belediye meclisinin yetki ve sorumlulukları kapsamında olduğu anımsatıldı. İlgili dava metninde ayrıca, belediye yasasına göre de “toplu taşıma hizmetlerini imtiyaz veya tekel oluşturmayacak şekilde ruhsat vermek suretiyle yerine getirme kiraya verme” ve “Belediye adına imtiyaz verilmesine ve belediye yatırımlarının yap-işlet veya yap-işlet-devret modeli ile yapılmasına, belediyeye ait şirket, işletme ve ortaklıkların özelleştirilme” kararlarını vermenin belediye meclisinin yetki ve sorumluluğu olduğuna dikkat çekildi.

Dava dilekçesinde, “Belediye yasasına göre, belediye encümenine belediye adına imtiyaz verme veya imtiyaz sözleşmesi yapma yetkisi verilmediği ve bu yetkinin belediye meclisine ait olduğu açıktır” denildi. Dava dilekçesinde Batıkent-Sincan, Kızılay-Çayyolu ve Keçiören hatlarının imtiyaz sözleşmelerinin belediye encümeni tarafından yapılmasını sağlayan belediye meclisi kararının iptali istendi.

‘Belediye’nin Bakanlar Kurulu’

Anakent Belediyesi’nin istediği kararların daha çabuk çıkması ve kararların çıkma aşamasında olası bir muhalefeti engellemek amacıyla böyle bir uygulamaya gittiği belirtilirken, encümenin, Anakent Belediyesi’nin “Bakanlar Kurulu” niteliğini taşıdığına dikkat çekiliyor.

Belediye encümeninin üyelerinin bir kısmı, Anakent Belediyesi’ne bağlı daire başkanları, şube müdürleri gibi bürokratlardan, bir kısmı da AKP’li belediye meclisi üyelerinden oluşuyor. Muhalefet adına yalnızca bir MHP’li üyesi belediye meclisi üyesi bulunan encümen üyeleri şunlar: Belediye Encümeni Genel Sekreteri Altan Raşit Civan, eski AKP’li Isparta Belediye Başkanı, üye Alper Küçük (AKP Altındağ), üye Faruk Gültekin (AKP Mamak), üye Musa Çakmak (AKP Akyurt), üye Hikmet Alpdündar, (AKP Keçiören), üye Orhan Kaya ise (MHP Altındağ). Encümenin diğer dört üyesi ise Anakent Belediyesi birim ve bağlı şirket müdürlerinden oluşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-meclisi-devre-disi-kaldi_81098.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Orhan Kaya da AKP Sincan Meclis üyesidir YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!