Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediyede Milyonluk Usulsüzlük

Kars Belediye Meclisi’nin hazırladığı Denetim Komisyonu raporu, AKP’li belediyedeki milyonluk yolsuzluğu gözler önüne serdi. Başkanlığını AKP’li Meclis Üyesi Ahmet Kaya’nın yaptığı, AKP’li İsmet Yılmaz, MHP’li Tahsin Güngören ve Yakup Yıldız ile CHP’li Tuncer Daşdemir’den oluşan 5 kişilik Denetim Komisyonu, Kars Belediyesi’nin 2009 yılına ait

Cumhuriyet Gazetesi
Belediyede Milyonluk Usulsüzlük

STRONG>Kars Belediye Meclisi’nin hazırladığı Denetim Komisyonu raporu, AKP’li belediyedeki milyonluk yolsuzluğu gözler önüne serdi.

Başkanlığını AKP’li Meclis Üyesi Ahmet Kaya’nın yaptığı, AKP’li İsmet Yılmaz, MHP’li Tahsin Güngören ve Yakup Yıldız ile CHP’li Tuncer Daşdemir’den oluşan 5 kişilik Denetim Komisyonu, Kars Belediyesi’nin 2009 yılına ait hesaplarını denetledi. Komisyonun 45 günlük denetim sonucu hazırladığı 18 sayfalık rapor, belediyedeki milyonluk yolsuzlukları ortaya çıkardı.

AKP’li Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş ile meclis üyelerine sunulan raporda, belediyenin Özel Kalem, Basın Yayın, Halkla İlişkiler, Mali Hizmetler, Park ve Bahçeler, Temizlik İşleri, Fen İşleri, Su İşleri ve Ulaşım Hizmetleri müdürlüklerinde ihalelerde usulsüzlük yapıldığı, malın maliyetinin değerinden çok gösterildiği, gereksinimden fazla mal alımına gidildiği belirtildi. Raporda, 17 Haziran 2009’da tanesi KDV hariç 80 TL’den 130 adet çöp kovası alındığı ve toplam 12 bin 272 TL ödendiğine dikkat çekildi. Piyasada bir adet çöp kovasının KDV hariç 35 TL olduğuna işaret edilen raporda, “Aradaki 6 bin 903 TL’lik meblağın tahsiline gidilmesi ve yasal işlem yapılması gerekmektedir” denildi.

Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün de 2 milyon 136 bin 600 TL’lik ihale yaptığı ve doğrudan temin yoluyla 735 bin TL’lik alım yaptığı, ancak bütün bunların altında başkanvekilinin imzasının bulunmadığı vurgulandı.

Yemek bedelleri üzerinden yolsuzluk

Raporda, Fen İşleri Müdürlüğü’nün bünyesindeki damperli kiralık kamyonun aylık 9 bin TL’ye çalıştırılabilecekken yaklaşık 13 bin 350 TL ödendiği belirtilerek belediyenin aylık 4 bin 350 TL zarara uğratıldığının altı çizildi. Fen İşleri Müdürlüğü’nün ayrıca yaklaşık 900 bin TL’lik malzeme alımı sırasında Kamu İhale Kurumu’ndan yetki almadığı da ifade edildi. Raporda, belediyenin işçilerin yemek bedelleri üzerinden de yolsuzluk yaptığı gözler önüne serildi. Sendika kararıyla yemek bedelleri maaşlarına yansıtılmasına karşın işçilerin 1 Haziran ile 28 Aralık tarihleri arasında 5 bin 626 kez yemek yemiş gibi gösterildiği ve toplam 42 bin 541 TL ödendiği tespit edildi. Raporda Su İşleri Müdürlüğü’nün 213 bin TL’lik alım yaptığı, ancak bunların hiçbirinin giriş-çıkış fişlerinin bulunmadığı, Sema Teknik firmasının tekliflerinin toplamı 29 bin TL olmasına karşın 40 bin 653 TL’lik ödeme yapıldığı, var olmasına karşın SMS hizmet yazılımı için 24 bin TL ödenerek yazılım alındığı, belediye başkanı kent dışındayken koruması, şoförü ve basın müdürüne fazla mesai yazıldığı gibi birçok yolsuzluk maddesi de sıralandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyede-milyonluk-usulsuzluk_78988.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!