Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediyeden Takasa Olumsuz Yanıt

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, 69 milyon YTL değer biçilen araziyle ilgili olarak "Bu kıymetli bölge karşılığında, Güzelyalı'da inşa edilmesi istenen hastaneyi belediyemizin bütçesiyle yapamayız" dedi. Tunçağ, 34 bin 470 metrekarelik arazide çok amaçlı rekreasyon merkezi yapılabileceğini belirtti.

Yeni Asır Gazetesi
Belediyeden Takasa Olumsuz Yanıt

Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak ve NATO Enformasyon Daire Başkanlığı'nın Hatay Asker Hastanesi'nin arazisi için Konak Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) yaptığı takas teklifine ilk yanıtı Konak Belediyesi verdi. Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, 69 milyon YTL değer biçilen araziyle ilgili olarak "Bu kıymetli bölge karşılığında, Güzelyalı'da inşa edilmesi istenen hastaneyi belediyemizin bütçesiyle yapamayız" dedi. Tunçağ, 34 bin 470 metrekarelik arazide çok amaçlı rekreasyon merkezi yapılabileceğini belirtti. TOKİ yetkilileri ise, teklifle ilgili değerlendirmelerinin sürdüğünü kaydetti. Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası İzmir Şubeleri yetkilileri de, bölgenin yeşil alan veya kültürel tesis olarak kullanılmasını uygun olacağını söyledi.

Pahalı buldu

Yeni Asır Gazetesi'nin dün manşetten "Büyük takas" başlığıyla duyurduğu teklifle ilgili konuşan Başkan Tunçağ, "Arazide, kamuya açık rekreasyon alanı yapılabilir. Ancak, belediye olarak bütçemiz bu ölçekte bir yatırıma yetmez. Bu arazi çok değerli, kente mutlaka kazandırılmalı. Burada İzmir'e sembol olacak bir alan yaratılabilir. Hatay, binalarla dolu. Bu nedenle alana yeniden bir yapı inşasına karşıyım. Çok amaçlı rekreasyon alanı, bölgenin geleceğine ışık tutar. Metro istasyonuna yakınlığı nedeniyle vataşlarımızın yoğun olarak kullanacağı bir alan haline gelebilir. Bütçemiz yeterli olsaydı bu alanı mutlaka değerlendirirdik" dedi.

Yeşil alan olmalı

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Tolga Çilingir ise alanın kent açısından çok değerli olduğunu söyleyerek, "Böyle değerli bir alandaki kamusal tesis taşınıyorsa yerine aynı nitelikte proje yapılmalı. Yani kamusal niteliği olan yeşil alan, sağlık, eğitim tesisi veya kültür merkezi projesi uygulanmalı. Yeşil alan fakiri bir kentiz. Avrupa Birliği kriterlerine göre yeşil alan miktarı kişi başına 10 metrekarere olması gerekirken İzmir'de 2 metrekareyi zor buluyor. Bu nedenle bölge, yeşil alan olarak kullanılmalı. Burada ticaret merkezi, konut gibi yapılar olmasına karşıyız" dedi. Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal ise, "Burası, Türkiye'nin en yoğun yapılaşmaya sahip yerlerinden biri. Buna karşılık kentsel teknik ve sosyal altyapıları yetersiz. Burası, yeşil alan dışında, kültürel amaçlı olarak da kullanılabilir" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyeden-takasa-olumsuz-yanit_65319.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!