Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Yıkılacak Daha Çok Bina Var

Belediyeler Bekliyor, Vatandaş Korkmuyor Türkiye Depreme Böyle Hazırlanıyor!

Kentsel dönüşüm için tarama yapılan tek yer olan Zeytinburnu'nda risk görülmeyen bina çöküyor. Yerel yönetimler yasal düzenleme çıkmadığı için topu Meclis'e atıyor. Vatandaşlar 'Mala geleceğine cana gelsin' diyor.

Radikal Gazetesieytinburnu'nda yaşayan Kemal Aslan, sokaktan bir otomobil geçse evinin sallandığını söylüyor. Ama kentsel dönüşüm projesine soğuk bakıyor. "Buraları çok değerli. Depremi burada beklerim daha iyi" diyor.

1999'daki Marmara depremi sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı'nın (JICA) depreme karşı ortaklaşa yürüttüğü çalışmaya göre İstanbul'da, yüksek deprem riski taşıyan 182 bin 527 bina bulunuyor. Olası İstanbul depreminde bu binalarla alakalı 658 bin 125 kişi etkilenecek. Rapora göre, İstanbul genelindeki ağır hasarlı binaların yeniden yapılandırılması (yıkım, enkaz kaldırma ve nakil, tahliye edilecek ailelerin geçici iskân durumu, kalıcı konut maliyeti) için tam 17 milyar 331 milyon 32 bin 342 dolar gerekiyor.

'Fiili olarak riskliymiş'
Uzmanlara göre İstanbul'un 10 ilçesi yüksek deprem riski altında. Bugüne kadar bu ilçelerden sadece Zeytinburnu'nda çalışma tamamlanmış durumda. Çöken binayla bunun güvenirliliği sorgulanıyor. 2003-2005 arasında yapılan ve 9.5 trilyon liraya mal olan incelemelerde sekiz üniversiteden 60 profesör ve 400 uzman çalışmış, 16 bin 30 bina incelenmiş, bu binaların 2 bin 295'inin yüksek risk taşıdığı belirlenmiş. Çöken konutsa Zeytinburnu'nda incelenen 16 bin 30 bina arasındaki risk sıralamasında 11 bin 125'inci sırada. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, resmi kayıtlarda 'risksiz' gözüken bina için "Yıkıldığı için fiili olarak riskliymiş" diyor.
İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Cemal Gökçe'ye göre tarama binanın mevcut durumunu ortaya koymuyor. Gökçe, "Bu tip araştırmalarda binaya dışarıdan bakılır, eğer bir kanaat olmuyorsa içine girilir. Orda da sağlıklı bir kanaat oluşmamışsa projesi alınır detaylı bir tetkik yapılır. Bu binada da detaylı inceleme yapılmamış" diye konuşuyor.

Yetkililere göre, kentsel dönüşümün maliyeti yalnızca Zeytinburnu'nda 934 milyon doları bulurken ilçedeki 72 bin 388 kişi yüksek risk altında. Çevre sakinleri depremden çekiniyor ama evlerinden taşınmak da istemiyor. Çırpıcı Mahallesi'nde yaşayan Kemal Aslan'a göre mahalledeki binaların hepsi çürük ve küçük bir depremde bile hiçbiri ayakta kalmayacak. Ancak Aslan'ın asıl endişesi kentsel dönüşüm projesi kapsamında buradan taşınmak zorunda kalmak. "Bizi evlerimizden çıkarıp burayı sosyete bir yer yapacaklar" diyor.

İsmini vermek istemeyen bir arkadaşı, "Benim dört dairem var. Bunları alacaklar bana bir daire verecekler. Ben bunu kabul etmem. Burada depremi beklerim daha iyi" diyerek Aslan'a destek veriyor. Çok riskli olarak belirlenen 2 bin 295 binanın çoğunun bulunduğu Sümer Mahallesi'nde oturan 59 yaşındaki Veysel Mutlu, çürük binada oturmayı tercih edenlerden. Mutlu'ya göre deprem alın yazısı.

Topbaş: Kenti yenilemeliyiz
Kentsel Dönüşüm ve Yeni Yerleşmeler Müdürlüğü'nün yürüttüğü çalışmalar kapsamında Zeytinburnu'nun ardından Fatih ve Küçükçekmece'de binalar inceleniyor. Risk altında olduğu belirlenen Eminönü, Beyoğlu, Bakırköy, Bahçelievler, Avcılar, Bayrampaşa ve Adalar ise yasal düzenlemeleri bekliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kentsel dönüşüm yasa tasarısı çıkmadan binalara müdahale etmelerinin mümkün olmadığını savunuyor. Topbaş şöyle konuşuyor: "Kentsel dönüşüm yasasını biz talep ettik. Kenti yenilemek durumundayız. Binaların hepsini taradık röntgen çektik. Hasarı gördük. Vücutta bir kırık, bir çatlak varsa, bunun tespitinden sonra hemen tedavi edilmesi gerekir. Tedavisi de, yenileme alanı ilan edilen yerlerde, oradaki yapı stokunu daha güçlü hale getirmek."

'Kaynak yetmez'
38.580 binanın incelendiği Fatih'in Belediye Başkanı Mustafa Demir 2006'da başlayan projenin 2008'de tamamlanacağını söylüyor. Demir'e göre riskli bölgenin taşınmasına ne Fatih Belediyesi'nin ne de Büyükşehir'in kaynağı yeter. Demir, "Koruma planlarına göre Fatih'te öngörülen nüfus 300 bin, ancak şimdiki nüfus 425 bin. Her şeye rağmen binaların yüksekliğini beş katla sınırlandırdık" diyor.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de tedirginliğini gizlemeyenlerden. Öztürk "Fikirtepe, Eğitim ve Dumlupınar mahallerinde yaşayan 100 bin kişi deprem riskiyle karşı karşıya" diyor. Buraya imar affından yararlandığı için dokunulamıyor. Bu binalarla ilgili Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı bir önlem olmadığını da belirten Öztürk, tehlikenin boyutunun varoşlarla sınırlı olmadığını hatırlatıyor: "Erenköy, Fenerbahçe, Suadiye, Moda gibi lüks semtlerindeki binaların çoğu da risk taşıyor."

"Dokuz hane binanın yıkılmasını istiyor bir hane istemiyor ve bina yıkılamıyor. Bunun önüne geçilmeli" diyen Selami Öztürk, son sözü söylüyor: "Büyükşehir Belediyesi ve hükümet gerekenleri yapmazsa bize ve valiliğe kalan görev, deprem olduğunda enkaz altından insan çıkarmak olacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyeler-bekliyor-vatandas-korkmuyor-turkiye-depreme-boyle-hazirlaniyor_52053.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!