Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Belediyeler, Kalkınma Ajansları Gerçeğini Kavrayamamış Görünüyor''

Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD) Başkanı Adnan Keskin, belediyelerin kalkınma ajansları gerçeğini kavrayamadığını, kalkınma ajanslarının kağıt üstünde kaldığını savundu.

yapi.com.tr / AA
''Belediyeler, Kalkınma Ajansları Gerçeğini Kavrayamamış Görünüyor''

Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD) Başkanı Adnan Keskin, belediyelerin kalkınma ajansları gerçeğini kavrayamadığını, kalkınma ajanslarının kağıt üstünde kaldığını savundu.

Keskin, yaptığı yazılı açıklamada, 2006 yılında çıkarılan kanunla, ''dengeli bölgesel gelişme'' amacına dönük politikalar geliştirilmesi amacıyla kurulan kalkınma ajanslarının bugüne kadar olan uygulamalarının hayal kırıklığı yarattığını belirtti.

Kalkınma ajanslarının bütçe yetersizlikleri içinde kıvrandıklarına işaret eden Keskin, özellikle belediyeler ile sanayi ve ticaret odalarının fona pay aktarmadıklarını, verilen projelerle onaylanan projeler arasındaki açığın oldukça fazla olduğunu ve kabul edilen projelere kaynak bulunamadığını ifade etti.

Keskin, 2010 yılı verilerine göre Ankara Kalkınma Ajansının toplam gelirinin gerçekleşen gelir bütçesinin yüzde 83,91'inin merkezi yönetim bütçesinden aktarıldığını, il özel idaresi payının yüzde 5,55, sanayi ve ticaret odalarının payının yüzde 4,3, Ankara Büyükşehir Belediyesinin katkısının ise sıfır olduğunu belirtti. Keskin, Ankara Kalkınma Ajansı'na Doğrudan Faaliyet Desteği programı çerçevesinde sunulan 130 proje teklifinden 43'ünün onaylandığını, bu 43 projeden 26 proje için bütçe kısıtlılığı bulunduğunu, 17'sinin ise desteklenebilir kabul edildiğini anımsattı.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansında İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı'nda 377 projeden 50'sinin, küçük ölçekli altyapı projeleri mali destek programı kapsamında da toplam 36 projeden 10'unun kabul edildiğini ifade eden Keskin, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nda ise 285 proje teklifinin 79'unun onaylandığını kaydetti.

İstanbul Kalkınma Ajansı'nda ise belediyelerin katkısının, merkezi yönetimin aktardığı paydan daha fazla olduğuna dikkati çeken Keskin, Ankara Kalkınma Ajansı'nın faaliyetleri konusunda da İstanbul ve İzmir'e göre daha şanssız göründüğünü ifade etti.

İstisnaları olmakla birlikte hemen hemen bütün ajanslara belediyelerin kaynak ayırmadığını ifade eden Keskin, ''Belediyeler kalkınma ajansları gerçeğini kavrayamamış görünüyor. Kalkınma ajansları kağıt üstünde kalmış gibi'' görüşünü savundu.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyeler-kalkinma-ajanslari-gercegini-kavrayamamis-gorunuyor_87943.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!