Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediyeler Yangına Hazır mı?

İzmir Elektrik, Makine ve Mimar Odaları, yangına karşı alınacak önlemleri içeren ve 26.7.2002'de Resmi Gazete'de yayınlanan ‘Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğin' geçici 1. maddesinde zorunlulukların yerine getirilmesi amacıyla verilmiş olan 3 yıllık sürenin 26.7.2005'te dolduğunu hatırlatarak uyarıda bulunuyorlar.

Hürriyet Gazetesi/Yalçın Bayer



zmir Elektrik, Makine ve Mimar Odaları, yangına karşı alınacak önlemleri içeren ve 26.7.2002'de Resmi Gazete'de yayınlanan ‘Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğin' geçici 1. maddesinde zorunlulukların yerine getirilmesi amacıyla verilmiş olan 3 yıllık sürenin 26.7.2005'te dolduğunu hatırlatarak uyarıda bulunuyorlar.

Ancak yönetmenliğin uygulanması konusundaki çalışmaların eksik kaldığını, alınmayan önlemler nedeniyle önemli can ve mal kayıplarına yol açan yangınların hálá yaşandığını bildiriyorlar.

Özetle şöyle diyorlar:

‘Halen denetim adına yürütülen çalışmalar ise ne yazık ki yeterlilik ve yaygınlık zemininden ve yönetmelik bütünselliğinden uzak yasak savma mantığı ile sürdürülüyor.

Yönetmeliğin amacına ancak, bu denetimlerin yangın güvenliği konusunda uzman mimar, elektrik ve makine mühendislerini de içinde barındıran heyetler tarafından etkin ve yaygın olarak yapılması ile ulaşılabilecektir.

Zorunlulukların yerine getirilmesi süresinin belirtildiği yönetmeliğin geçici 1. maddesinde;

‘Yüksekliği 30.50 metreyi geçen, konut harici bütün binalar ve yatak sayısı 200'ü geçen oteller ile kullanım alanı 3000 m²'nin üzerinde olan alışveriş, eğlence, ticaret ve toplanma amaçlı yerler bu yönetmelikte istenen tedbirleri 3 yıl içinde yerine getirmek zorundadır' denmektedir.

Diğer mevcut yapılarda ise belediye itfaiye teşkilatı ile Sivil Savunma Müdürlüğü'nün görüşü alınarak bu yönetmelik esaslarına göre belirlenen uygulanabilir iyileştirici tedbirlerin 5 yıl içinde yerine getirilmesi gerekliliği belirtilmiştir.'

Yönetmelik, özellikle can güvenliği açısından yüksek risk grubunda bulunan kamuya açık binalarda, (kafeterya, restoran, bar, sinema, tiyatro, çarşı, otel, okul, hastane, işyerleri vb.) önemli ve radikal önlemlerin alınmasını zorunlu kılıyor. Ancak yangın güvenliğine ilişkin uluslararası nitelikte standartları içeren bu yönetmeliğin yayınlandığı tarihten bugüne kadar, ne yazık ki merkezi ve yerel yönetimler tarafından tamamı ile uygulamaya geçirilemediğini hatırlatan Oda'lar, sürenin dolmasına karşın, teknik kadroların itfaiye birimlerinde sayısının ve niteliğinin artırılması gerektiğini ve belediyelerin yoğun denetimlere başlaması gerektiğini' duyuruyorlar ve her türlü desteğe hazır olduklarını bildiriyorlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyeler-yangina-hazir-mi_58382.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!