Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediyeye Karşı Tek Başına

Anakent Belediyesi tarafından Hacı Bayram Camisi ve çevresinde yürütülen kentsel dönüşüm projesi kapsamında evi satın alınarak yıkılmak istenen emekli yurttaş Yaşar Yaradılmış, belediyeye karşı tek başına mücadele ediyor. Yaradılmış, Abdi İpekçi Parkı’nda topladığı imzaları belediyeye verdi, 17 Nisan’da ise Sakarya Caddesi’nde, kentsel dönüşüm

Cumhuriyet Ankara
Belediyeye Karşı Tek Başına

Anakent Belediyesi tarafından Hacı Bayram Camisi ve çevresinde yürütülen kentsel dönüşüm projesi kapsamında evi satın alınarak yıkılmak istenen emekli yurttaş Yaşar Yaradılmış, belediyeye karşı tek başına mücadele ediyor. Yaradılmış, Abdi İpekçi Parkı’nda topladığı imzaları belediyeye verdi, 17 Nisan’da ise Sakarya Caddesi’nde, kentsel dönüşüm projesinin iç yüzünü Ankaralılara anlatacak.

Ankara Anakent Belediyesi, Ulus’ta Hacı Bayram Camisi ve çevresinde yürüttüğü kentsel dönüşüm projesini “Eski Ankara, Ulus’ta yeniden doğacak” sloganıyla sürdürüyor. Belediye Başkanı Melih Gökçek, çalışmalara ilişkin son açıklamasında, “Bölgede 200 binayı yıktıklarını, 60 binanın daha yıkılacağını” duyurdu. Emekli yurttaş Yaşar Yaratılmış, yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan, caminin hemen karşısındaki evinin penceresine pankartlar asarak başlattığı mücadelesini, Abdi İpekçi Parkı’nda Ankaralılardan imza toplayarak sürdürdü.

‘Ev sahipleri kiracı oldu’

Yaradılmış, Temmuz 2010 tarihinde Hacı Bayram Camisi ve çevresindeki evlerin belediye tarafından yıkılacağını duyduklarını söyledi ve “Evler, apartmanlar gecekondular çok ucuz fiyata alındı. Çok ucuza, 60-70 liraya evlerini satan insanların hiçbirisi bu paralarla kendilerine ev alamadı. Ev sahibi olarak terk ettikleri Hacı Bayram Mahallesi’ne kiracı olarak geri dönmek zorunda kaldılar. Evlerinin satışından kazandıkları paraları aylar içerisinde kira vererek bitirdiler” dedi.

2 pankart 2 gözaltı

Hacı Bayram Camisi’nin hemen karşısındaki evini 2008 yılında aldığını söyleyen Yaradılmış, Temmuz 2010 tarihinde evinin duvarına “Bin liraya alıp 1 milyona mı satacaksın?” yazılı bir pankart astığı bilgisini verdi. Çok geçmeden zabıtaların ve polislerin kendisini gözaltına aldığını söyleyen Yaradılmış, bunun hem mücadelesinin ilk adımı hem de ilk gözaltına alınışı olduğunu söyledi. Belediye yönetimi tarafından mülkiyetindeki evinin “metrekaresine Ekim 2010 tarihinde 557 lira değer biçildiğini” dile getiren Yaradılmış, gerçek değerinin çok altında olan bu fiyatı kabul etmediğini belirtti. Hacı Bayram Camisi’nin 14 Şubat tarihindeki açılışında, evinin duvarına “Mübarek yerimiz çok güzel oldu da barınma hakkımız ne olacak?” yazılı bir pankart astığını söyleyen Yaradılmış, aynı gün ikinci kez gözaltına alınışını, “Hacı Bayram Camisi’nde yaptığı iki tane merdiven, ik tane asansör için 11 trilyon para harcandığı söyleniyor. Nereye gitti bu para? Bunların hesabını soracaktım. Ama ben mi cahillik yaptım, onlar mı benim her tarafımdaydı, bilmiyorum. Beni çok çabuk yakaladılar, gözaltına aldılar” sözleriyle anlattı.

‘1675 Ankaralıdan destek’

Yaradılmış, Ankara Valiliği’nden izin alarak Abdi İpekçi Parkı’nda 21-25 Şubat tarihleri arasında günde iki saat Ankaralıların desteğini aradığını söyledi. Yaradılmış, “5 gün boyunca imza topladım. Tüm Ankara’nın desteğine ihtiyaç duydum. Çünkü bizim mahallemiz çok zayıf. İnsanlar kömür, makarna yardımlarının kesilmesinden korkuyorlar. Ama Ankaralılardan 1675 imza topladım” dedi. Yaradılmış son olarak 17 Nisan’da Ankaralıların katılımıyla Sakarya Caddesi’nde bir miting düzenleyerek, Hacı Bayram Camisi’nde yürütülen projenin iç yüzünü paylaşmayı planladığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyeye-karsi-tek-basina_86603.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!