Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Belediyeye 'Yık-Yap' Yetkisi

Belediyeye 'Yık-Yap' Yetkisi

Vatan Gazetesi
Belediyeye 'Yık-Yap' Yetkisi

b>Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı ile 10 bölgede 500 bin bina yıkılacak. Büyükşehir belediyelerine, kamulaştırma yetkisi verilecek.

Olası bir büyük depremde 500 bin konutun yıkılması ve yaklaşık 3.5 milyon insanın etkilenmesi beklenen istanbul'da, Büyükşehir Belediyesi özel yetkilerle donatılacak. Bayındırlık Bakanlığı, kentlerde çarpık yapılaşmayı önleyip, depreme dayanıklı konut alanları oluşturma konusunda tüm belediyelere geniş yetki tanıyan Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı hazırlıyor. Henüz taslak aşamasında olan yasal düzenleme, tüm belediyeleri kapsayacak. Ancak tasarıda İstanbul ve İzmit için özel hükümler yer alacak.

Düzenleme ile mevcut yasalarda belediyelere tanınan yetkiler kuvvetlendirilecek. Bu çerçevede kamulaştırmalar konusunda artık yargı süreci beklenmeyecek. Yıkılması gereken binalar, belediye meclislerinde salt çoğunlukla alınacak kararlar doğrultusunda, önce hak sahipleriyle uzlaşma yoluna gidilerek kamulaştırılmaya çalışılacak. Uzlaşmazlık halinde ise, belediye resen kamulaştırma yapabilecek. Kentsel dönüşüm alanlarındaki yeni konutların TOKİ ve KİPTAŞ kanalıyla yaptırılması üzerinde duruluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyeye-yik-yap-yetkisi_43893.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!