Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Fay Hattına Yapı Yasağı Geliyor

Fay Hattına Yapı Yasağı Geliyor

Radikal Gazetesi
Fay Hattına Yapı Yasağı Geliyor

br/> Depremle mücadele için özel yasa geliyor. Deprem açısından yapı yasaklı alanlardaki yerleşimlerin güvenilir alanlara nakli zorunlu olacak. Hükümet, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nca hazırlanan Deprem Bakımından Yapı Yasaklı Alanlardaki Yerleşimlerin Güvenilir Alanlara Nakline Dair Kanun Tasarısı'nı dün TBMM Başkanlığı'na sundu.


Tasarıyla getirilen bazı düzenlemeler şöyle:

-Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası'nda deprem riskli olarak gösterilen yerler 'Yasaklanmış Deprem Bölgesi' olarak tanımlanacak. Nerelerin yasak bölge ilan edileceğine Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu'nca karar verilecek. Bu bölgelerde daha önce inşa edilen konutlarda yaşayanlar güvenli bölgelere nakledilecek.

-Nakline karar verilen yerleşim alanlarındaki yapılar, yeni yerleşim alanlarındaki yapılar bitirilip iskana alındıktan sonra yıkılacak. Bu yerlerde yeni yapılaşmalar için imar planı yapılamayacak, yeni inşaat ruhsatı ve yapı kullanma izni verilemeyecek.

Bedelsiz arsa tahsisi
-Yapı yasaklı alandaki mülk sahipleri, ilan tarihini takip eden üç ay içerisinde, yeni yerleşim merkezlerine nakil taleplerini valiliğe müracaat edecek. Kamu kurumlarının veya özel hukuk tüzel kişilerinin yeni yerleşim alanlarının inşasına talip olmaları halinde, ilan edilmiş yeni yerleşim alanlarındaki arsa ve araziler bedelsiz olarak tahsis edilebilecek.

-Devlet kaynakları kullanılarak, yeni yerleşim alanlarına nakledilen hak sahipleri, konut ve işyeri bedelleri üzerinden 15 yıl vadeyle borçlandırılacak. Bunu özel şirketlerle yapanlar ödeme koşulu, süresi ve faizlerle ilgili borçlanma sözleşmesi imzalayacak.

-Kanunda öngörülen iş ve işlemleri yürüten kamu kuruluşları ile kişiler hakkında vergi, resim, harç gibi mükellefiyetler uygulanmayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fay-hattina-yapi-yasagi-geliyor_44178.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!