Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belek'in Yüzde 93'ü Turizme Tahsis Edildi

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, bir soru önergesine verdiği yanıtta, Belek Ormanı'nın yüzde 93'ünün turizm tesislerine tahsis için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredildiğini açıkladı.

Milliyet Gazetesi
Belek'in Yüzde 93'ü Turizme Tahsis Edildi

evre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü'nün soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, Belek Ormanı ile ilgili gerçeği açıkça dile getirdi. Eroğlu, 17 milyon 600 bin metrekare büyüklüğündeki Belek Ormanı'nın 16 bin 372 bin metrekarelik bölümünü Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devrettiklerini ve 350 bin metrekarelik alanda da bakanlığı tarafından bir turizm tesisine inşaat izni verildiğini açıkladı.

Eroğlu, "17 milyon 600 bin metrekare büyüklüğündeki Belek Ormanı'nın 16 milyon 372 bin metrekarelik kısmının tasarruf hakkı, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu'nun 8. maddesi uyarınca Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilmiştir" dedi.

Golf için 10 ayrı izin
Eroğlu, böylece yüzde 93'ü turizme tahsis edilen Belek Ormanı'nın, 8 milyon 876 bin metrekarelik kısmında golf ve konaklama tesisleri için 10 ayrı izin verildiğini belirterek şöyle devam etti:

"Bunlardan 6'sı tamamen bitirilerek işletmeye açıldı, 4'ünde golf tesisleri tamamlandı ancak konaklama tesisleri inşaatı devam ediyor. Turizme tahsis edilen alanın 7 milyon 846 bin metrekarelik kısmında ise otel, konaklama ve günübirlik tesislerin yapılması için 47 adet izin verildiği ve izne konu tesislerin hemen hemen tamamının yapıldığı tespit edilmiş olup Belek ormanlarının 350 bin metrekarelik kısmında da bakanlığımızca bir adet turistik tesis izni verilmiştir."

Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararına rağmen bölgedeki yapılaşmanın sürdüğünü kaydeden Eroğlu, yargı kararları geriye dönük işlemediği için 5 Aralık 2006'ya kadar yapılmış olan bütün tahsislerin hukuken geçerli olduğunu anlattı.

'500 bin ağaç doğrulandı'
CHP'li Çöllü, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verdiği rakamlara göre, 11 bin 400 ağacın kesildiğini, ancak Eroğlu'nun verdiği bilgilerle Belek'te 500 bin ağacın kesildiğine ilişkin iddiaların doğrulandığını söyledi. Çöllü, "Sayın Bakan, 'yargı kararları geriye yürümez' diyerek, 'devam eden inşaatlar konusunda bir şey yapamayız' diyor. Bir de 'Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı açıklanmadı' diyor. Sayın Bakan yanlış biliyor. Gerekçeli kararı 24 Aralık 2007'de Resmi Gazete'de yayımlandı" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belekin-yuzde-93u-turizme-tahsis-edildi_58523.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!