Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Bellek Mekanlarının İsimlerinin Değiştirilmesi Kentsel Cinayettir"

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Tandoğan Meydanı'nın isminin Anadolu Meydanı olarak değiştirilmesine mimarlardan tepki geldi.

yapi.com.tr
"Bellek Mekanlarının İsimlerinin Değiştirilmesi Kentsel Cinayettir"

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Bu isim değişikliğinin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz, memleketi sıfırlayanlar şimdi bizim belleklerimizi sıfırlamaya çalışıyorlar. Kimse toplumun belleğini sıfırlamaya kalkışmasın" dedi.

Başkent'in İki Önemli Yerinde İsim Değişikliği

"İsim değiştirmek kentsel cinayettir"

Kent kimliğinin ve kültürünün sürekliliğinin sağlanmasında ve kuşaklardan kuşaklara aktarılmasında, bellek mekanlarının önemli olduğunu, dönemi karakterize ettiği ve topluma mal olduğunu ifade eden Candan, bu değişikliklerin ideolojik olduğunu söyledi. Candan şöyle devam etti: "Gökçek belirli aralıklarla, kent kimliğinde önemli mekânların isimlerini değiştirmeye çalışarak kendi bakış açısını dayatıyor. Sokak ve cadde isimlerini değiştirdi. Bahçeli'de 7. cadde ismini değiştirdi. Yeni koyulan ismi kimse hatırlamıyor bile. Bir dönemde Anıtkabir'in etrafındaki tüm sokakların ismini değiştirmek istedi. Akdeniz Caddesi'nin ismini değiştirmeye çalıştı, başarılı olamadı. 2012 Nisanında yine Tandoğan Meydanı'nın isminin değiştirmeye çalıştı. Olmadı. Ara ara ısıtırak yoklamaya çalışıyor. Bu sıradan bir isim değiştirme değildir, Cumhuriyet’in kentsel mekanlarını ve bellek mekanlarını barındıran Başkent Ankara'nın içinin boşaltılarak değiştirilmek istenmesinin bir sonucudur. Bu yaşam çevrelerimizdeki tarihsel olayların belleklerdeki yerlerine taammüden müdahaledir. Bellek mekanların isimlerinin değiştirilmesi kentsel cinayettir."

"Gökçek çok istiyorsa kendi ismini değiştirsin, bakalım halk kabullenecek mi?"

"Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir, bu karar  Taksim Meydanının, Zafer Meydanının, Atatürk Bulvarı'nın, isimlerinin de değiştirilmek istendiğinin habercisidir" diyen Candan, "Geçmişimizi yok etmeye çalışıyorlar. Değiştiremediklerini işlevsiz hale getirerek başka bir değiştirme süreci ile karşımıza çıkıyorlar. İnönü Stadyumu, Cebeci stadyumu, kentlerdeki Atatürk stadyumlarının yıkım tehdidi ile karşı karşıya kalması,  İstanbul'da 3.hava limanın yapılması ile birlikte Atatürk havalimanın işlevinin bitirilerek yok edilmesi gibi bir bellek cinayeti ile karşı karşıyayız. İsimlerle oynuyorlar, bu tamamen ideolojik. Masum değiller. Aklının gerisindeki sıfırlama ve unutturma hareketlerini görüyoruz. Meclis kararlarının iptali için yargıya taşıyacağız. ”

İsteyenin kendi ismini değiştirebileceğini belirten Candan, "Gökçek çok istiyorsa kendi ismini değiştirsin, bakalım halk kabullenecek mi?" ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bellek-mekanlarinin-isimlerinin-degistirilmesi-kentsel-cinayettir_130224.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!