Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Ben Normal Hayata Döneceğim ama Milyonlar hâlâ Aç Olacak'

Türkiye’de ilk kez bir bakanın ziyaret ettiği Greenpeace Akdeniz’in direktörü Dr. Uygar Özesmi, Kopenhag’da başlayan ‘Küresel İklim Değişikliği’ zirvesinde açlık orucuna başladı. İki hafta sürecek açlık orucu boyunca Özesmi, hiçbir gıda maddesi yemeyecek, sadece su ve tuz tüketecek.

Radikal Gazetesi
'Ben Normal Hayata Döneceğim ama Milyonlar hâlâ Aç Olacak'

Türkiye’de ilk kez bir bakanın ziyaret ettiği Greenpeace Akdeniz’in direktörü Dr. Uygar Özesmi, Kopenhag’da başlayan ‘Küresel İklim Değişikliği’ zirvesinde açlık orucuna başladı. İki hafta sürecek açlık orucu boyunca Özesmi, hiçbir gıda maddesi yemeyecek, sadece su ve tuz tüketecek. Amacının dünyadaki açlığa dikkat çekmek olduğunu söyleyen Özesmi, “Benim orucum bitecek ve tekrar yemek yiyebileceğim ama dünyadaki milyonlarca aç insan hâlâ aç olmaya devam edecek. Ve birçoğu da ölecek” diyor.

Greenpeace Akdeniz’in Beyoğlu’ndaki Türkiye ofisini geçen hafta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ziyaret etmiş, Greenpeace sıradışı eylemlerinin yanı sıra böyle bir ziyarete ev sahipliği yaparak da tekrar gündeme gelmişti.

Küçük bir pencere açmak...

Greenpeace Akdeniz’in Türkiye direktörü Dr. Uygar Özesmi, açlık orucuna, dünyanın karbon salımları konusunda Kyoto’dan sonra yeni bir protokolün imzalanması beklenen Kopenhag’daki ‘Küresel İklim Değişikliği’ zirvesinde başladı. Aynı eylemi gerçekleştiren ‘Climate Justice Fast’ hareketiyle dayanışma içinde olan Özesmi, 14 gün boyunca hiçbir şey yemeyecek, sadece su ve tuzla beslenecek. Özesmi, şimdiden iki günde iki buçuk kilo kaybetti.

Her gün doktor muayenesinden geçen, kan basıncı ve ağırlığı sürekli ölçülecek olan Özesmi, “Bu eylemin hayati açıdan bir riski yok. Orucu ‘yaşam’ için tutuyorum. İklim değişikliği nedeniyle milyonlarca insan aç kalmış durumda. Açlık gün geçtikçe artıyor” diye konuşuyor.

“14 gün sonra normal hayata döneceğim ama milyonlarca insan aç olarak yaşamaya devam edecek. Pek çoğu açlıktan ölecek. Bunun vicdani sorumluluğunu, bu toplumda yaşayarak, bu şiddetin insanlara ve diğer bütün hayvanlara yapılmasını artık kaldıramıyorum” diyen Özesmi’nin umudu bu eylemin toplumda da ses getirmesi: “O insanlarla dayanışma içinde olmak ve onların hissettiklerini hissedebilmek için bu eyleme başladım. Ümit ediyorum, toplumda da hissedilecek. Küçük de olsa bir pencere açıp dünyada yaşanan korkunç acıya ve felakete karşı harekete geçebilirsek ne mutlu bana.”

İki hafta görevini bıraktı

Eyleminin tamamen kişisel bir hareket olduğunun altını çizen Özesmi, bu nedenle Greenpeace Akdeniz’in Türkiye direktörlüğünü de iki hafta süreyle devrettiğini söylüyor. Kopenhag’da eylemine devam eden Özesmi, İklim Zirvesi’ni de açlık orucuna rağmen sonuna kadar takip edeceğini belirtiyor. “Yatmaya ve dinlenmeye niyetim yok” diyen Özesmi, “Kayıt için dün (önceki gün) üç buçuk saat dışarıda, soğukta bekledim. Beklenenden çok daha fazla ilgi var. İçeride birkaç toplantıya, ‘Fosil Ödülleri’ seremonisine katıldım. Fosil Ödülleri’nden biri de konferansın açılışında ‘İklim değişikliği oluyor mu, olmuyor mu?’ şeklinde bir konuşma yapan Suudi Arabistan’a verildi” diye anlatıyor. 

‘Türkiye taahhüt açıklasın’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de konferansa gelerek Türkiye’nin diğer ülkelerden geri kalmayan bir taahhüt açıklamasını beklediğini söyleyen Özesmi, açlık orucu eylemiyle ilgili Facebook’ta bir dayanışma grubu kurulduğunu, dileyenlerin günlük açlık oruçlarıyla eyleme destek olabileceklerini söylüyor. Zirve öncesinde ‘Kopenhag’dan bir şey çıkmayacak’ şeklinde kötümser bir atmosfer yaratılmaya çalışıldığını belirten Dr. Özesmi, “Bunu özellikle pompaladılar. Dünyanın iklim değişikliğiyle mücadelesi konusunda yeni bir anlaşmaya varılmasının önünde hiçbir engel yok. Oldu bittiye gelmememiz gerekiyor. Kopenhag’da 30 binle 100 bin arasında eylemci var. Bunun için uğraşıyoruz” şeklinde konuşuyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ben-normal-hayata-donecegim-ama-milyonlar-hala-ac-olacak_74832.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!