Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bergama Miras Peşinde

Tarihi ve kültürel zenginliğiyle dikkat çeken Bergama’nın, UNESCO Dünya Kültür Mirası aday adaylığı için çalışma başlatıldı. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde ilçenin de yer alması gerektiğini belirterek, “Bunun gerçekleşmesi için ilk adımları atıyoruz. Başarmak için bu kentte yaşayan herkesin çok

Cumhuriyet EGE
Bergama Miras Peşinde

Tarihi ve kültürel zenginliğiyle dikkat çeken Bergama’nın, UNESCO Dünya Kültür Mirası aday adaylığı için çalışma başlatıldı. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde ilçenin de yer alması gerektiğini belirterek, “Bunun gerçekleşmesi için ilk adımları atıyoruz. Başarmak için bu kentte yaşayan herkesin çok çalışması, bu oluşumu omuzlaması ve sorumluluk alması gerekiyor” dedi.

Yazar Gezgin Atila Ege de konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bergama kültürel ve tarihi zenginlikleri ile UNESCO’nun listesine girmeyi hak eden tarihi bir kenttir. Bu listeye girmek için aday gösterilen bölgenin, eserin, yaratıcı insan dehasının bir sonucu olması, kültürel bir gelenek veya yaşayan ya da kayıp bir uygarlığın tek veya en azından istisnai tanıklığını yapması, insanlık tarihinin bir veya birden fazla anlamlı dönemini temsil eden yapı tipinin ya da mimari veya teknolojik peyzaj topluluğunun değerli bir örneğini sunması gerekiyor. Bergama’da bu kriterlere uyan bir çok eser bulunmaktadır. UNESCO listesine giren bir çok bölge de bir turizm patlaması yaşanmaktadır. Ülkeler için bir dünya mirasına sahip olmak çok önemli. Bu sıfata hak kazanmış bölgeler, turizmde ciddi bir patlama yakalıyor” diye konuştu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Terzioğlu da, tarihte ilk kez su, telkin ve rüya yöntemleriyle tedavinin yapıldığı, dünyanın ilk sağlık yurtlarından biri olan Asklepion’un UNESCO listesinde yer alması gerektiğine dikkat çekti. UNESCO listesine girme kriterlerinden birçoğunu Asklepion’un fazlasıyla taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Terzioğlu, “Yunanistan’daki Epidaurus Asklepios Barınağı ile Bergama Asklepion’u kıyasladığımızda, Epidaurus’ta ayakta kalan bir tek eser bile yokken, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Ama birçok yapısı halen sağlam bir şekilde duran Bergama Asklepion’u bu listede yer almıyor. Bunu sağlamak için Bergama’da yaşayan herkesin çok çalışması gerekiyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bergama-miras-pesinde_75777.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!