Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bergama Sunağı’nın Kopyası Dikilecek

Bergama Sunağı’nın Kopyası Dikilecek

Zaman Gazetesi
1 Bergama Sunağı’nın Kopyası Dikilecek

ültür Bakanlığı, Berlin Müzesi’ne götürülen Bergama Sunağı’nın yerine kopyasını yapacak, yanına da ‘Aslı Berlin’de’ diye yazacak. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, The New Anatolian gazetesine yaptığı açıklamada, yurtdışına tarihî eser kaçırılmasından büyük üzüntü duyduğunu; ancak eserlerin iadesi konusunda uzlaşmaya gerek bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin bu tip iadeleri öngören bir uluslararası sözleşmeyi imzaladığını; fakat bu sözleşmenin geriye doğru yürümediğini kaydeden Koç, “Almanya’dan sunağın getirilebilmesi için bir şans yok. Onu yapmak için yasal bir hakkımız da yok. Ancak bu tarihî eserlerin kopyalarını yapmak ve onları orijinal yerlerine yerleştirmek gibi bir yeni projemiz var. Yanlarına ise mesela ‘Orijinali şu anda Berlin Müzesi’ndedir.’ gibi işaretler koyacağız.” dedi. Benzer işaretlerin yurtdışındaki müzelere de konulup konulmayacağı konusunda temaslarda bulunacaklarını belirten Koç, Bergama Sunağı için ‘Bu sunak, Bergama Türkiye’den getirilmiştir.’ diye yazan bir tabela konulabileceğini dile getirdi.

Zeus Sunağı, MÖ 3. yüzyılda Antalya’nın kurucusu Attalos tarafından Galatlarla yapılan savaşlardaki zaferin anısına yapılmıştı. Zeus Sunağı’nın kabartmaları, Helenistik dünyanın başyapıtı olarak kabul edildi. Bergama’daki eserlerin aranmasına 1878-1886 arasında başlandı. Carl Humman başkanlığındaki Alman arkeoloji heyetinin gerçekleştirdiği kazılar sonucu efsanevi sunak bulundu. Osmanlı yönetimi, Zeus Sunağı başta olmak üzere birçok eseri Alman İmparatorluğu’na hediye etti.

Birçok arkeolog II. Abdülhamit’in, paha biçilmez eserleri yurtdışına çıkararak, kurtardığını savunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bergama-sunaginin-kopyasi-dikilecek_42588.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Carl Humann arkeolog değildir. Zaten haberde ismi de yanlış yazılmıştır. Ayrıca II. Abdülhamit'in paha biçilmez eserleri yurt dışına demiryolu yapımı karşılığında ve "bu taşlardan bizde çok var" diyerek verdiği bilinmektedir. Bu eserler yurt dışına giderek kurtarılıyorsa Allianoi'yi, zeugma'yı, hasankeyf'i ve nicelerini verelim de biz de kurtaralım!Aksine, Pergamon Müzesi her yıl yüzbinlerce ziyaretçi çekmektedir ve atalarımızın hatasını geride kalan temelleri seyrederek bizler çekmekteyiz! YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!