Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bergama’da ÇED Provokasyonu

Kesinleşen yargı kararlarına karşın verilen yeni izinlerle işletmede tutulan Bergama Ovacık Altın Madeni çalışanları 2. Siyanürlü Atık Havuzu ÇED toplantısına katılan çevrecilere saldırdı. Bergama Ovacık Düğün Salonu’nda düzenlenen ÇED toplantısına İzmir, Kaz Dağları ve Kozak Yaylası’ndan katılan yaklaşık 300 çevreci, toplantının ilk anlarından

Evrensel Gazetesi
Bergama’da ÇED Provokasyonu

Kesinleşen yargı kararlarına karşın verilen yeni izinlerle işletmede tutulan Bergama Ovacık Altın Madeni çalışanları 2. Siyanürlü Atık Havuzu ÇED toplantısına katılan çevrecilere saldırdı. Bergama Ovacık Düğün Salonu’nda düzenlenen ÇED toplantısına İzmir, Kaz Dağları ve Kozak Yaylası’ndan katılan yaklaşık 300 çevreci, toplantının ilk anlarından itibaren Koza Altın Madeni çalışanları tarafından tehdit edilmeye başladı. Koza Altın Madeni Halkla İlişkiler Müdürü Hayri Öğüt tarafından yönlendirilen işçiler, toplantının sağlıklı yürümesini engelleyerek, çevrecilerin konuşmalarına izin vermedi.

Toplantıda söz alan her bir çevreci, Koza Altın Madeni çalışanları tarafından ıslıklarla ve küfürlerle engellendi. Çevreciler, duruma jandarmanın müdahale etmesini istedi. Çevrecilerle Koza Altın Madeni çalışanlarının arasına barikat kuran jandarma olayların büyümesini engellese de bazı çevreciler tartaklandı.

Halkı hedef gösterdi

Koza Altın Madeni Halklar İlişkiler Müdürü Hayri Öğüt’ün konuşmasında, “Madenin kapatılmasıyla ilgili tek bir kapatılma kararı yok. Bunu göstersinler madeni kilitlerim” dedi. Öğüt, teknik konulara değinmezken, madene karşı çıkan çevrecilerin Abdullah Öcalan ile aynı çizgide buluştuğunu söyleyerek ortamı daha da gerdi. Ögüt, sık sık toplantıya katılan çevrecileri kitlesine hedef gösterdi.

Bunun üzerine söz alan EGEÇEP Yönetim Kurulu Üyesi Arif Ali Cangı, ÇED Halkın Katılım Toplantısı için Bergama Ovacık’a geldiklerini ancak, toplantının amacına ulaşamadığını söyledi. Cangı, “Bu halkın katılımı değil, tamamen şirketin propaganda toplantısına dönüştü. Bildik yöntemi yıllardır uyguluyorlar. Maden sahası önünde üzerimize saldıran, araçlarımızı taşlayan Koza çalışanları benzer bir girişimi sahnelemek istediler” dedi. Sık sık sözleri yuhalanan Cangı, toplantının sağlıklı yürütülmediğini belirterek, yerine geçti.

Yaşam hakkı bir yevmiyeye satılıyor

Ardından söz alan Kimya Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ertuğrul Barka, emperyalizmin halkları yoksullaştırdığını ve bir yevmiyeye mahkum ettiğini söyleyerek “Bunun en net tablosunu Bergama’da yaşadık. Yöre halkı, doğanın katledildiğini bilerek bir yevmiyeye mahkum edildi. Gelecek kuşakların yaşam hakkını bir yevmiyeye satıyorlar. Buna karşı çıkan bizlerin üzerine saldırıyorlar” diye konuştu.

Barka, ÇED Halkın Katılım Toplantısı için geldiklerini ancak toplantının ekseninden saptığını söyleyerek, “Biz bu gelişmeleri kabul etmiyor ve toplantıyı terk ediyoruz. Bunun tutanaklara geçmesini istiyoruz. Aynı zamanda bu toplantının yasal olmadığını düşündüğümüz için Savcılığa suç duyurusunda bulunacağımızı da buradan açıklıyoruz” şeklinde konuştu. Bunun üzerine toplantı salonundan ayrılmak isteyen çevrecilere, maden şirketinde çalışan işçiler, çeşitli şekilde sataşarak provokasyon yaratmak istediler. Robokop ekiplerinin çevrecileri araçlarına kadar götürmesi sonucu daha büyük olayların önüne geçildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bergamada-ced-provokasyonu_64922.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!