Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bergama'daki Altın Madeniyle İlgili Yalan Beyanda Bulunan Avukata 11 Ay Hapis

Yargılama sonunda mahkeme heyeti, Senih Ö.'nün "Bergama'daki altın madeniyle ilgili avukatlık mesleğini kötüye kullanarak muhtelif tarihlerde, muhtelif gazetelerde gerçeğe aykırı basın açıklaması yaptığı ve bu şekilde görevini kötüye kullandığı" kanaatine vararak, sanığın 11 ay 20 gün hapis ve 437 TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar

Zaman Gazetesi
Bergama'daki Altın Madeniyle İlgili Yalan Beyanda Bulunan Avukata 11 Ay Hapis

İzmir'de bir avukata, Bergama'daki altın madeniyle ilgili 'gerçek dışı açıklamaları' sebebiyle 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına, tutuksuz yargılanan avukat Senih Ö. ile avukatlar katıldı.

Yargılama sonunda mahkeme heyeti, Senih Ö.'nün "Bergama'daki altın madeniyle ilgili avukatlık mesleğini kötüye kullanarak muhtelif tarihlerde, muhtelif gazetelerde gerçeğe aykırı basın açıklaması yaptığı ve bu şekilde görevini kötüye kullandığı" kanaatine vararak, sanığın 11 ay 20 gün hapis ve 437 TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, avukat Senih Ö.'yü ayrıca 6 ay süreyle memuriyetten yoksun bıraktı. Sanığın yeniden suç işlemeyeceği hususunda olumlu kanaate vardığını belirten mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Senih Ö., vekaletlerini sonlandıran eski müvekkilleri adına, Bergama altın madenine karşı açtığı davaları sürdürdüğü yönündeki suçlamadan ise beraat etti.

Koza Altın İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı Hayri Öğüt, firmalarının sosyal hukuk devletine bağlı olduğunu ve bunun gerekliliklerini yerine getirdiğini bildirdi. Öğüt, "Avukat Senih Ö., bu tür yanlış bilim ve hukuk dışı bilgilendirmeleri her dönemde yapıyor. Yüce Türk adaletinin bunu tescil etmesini ve karar almasını anlamlı buluyoruz." dedi.

Avukat Senih Ö. ise, "Biz bugüne kadar çok şikâyet edildik. Barolara, Sermaye Piyasası Kurulu'na, savcılıklara. Bunlar doğaldır. Benim Alman ajanı olduğum dahi iddia edilmişti. Bundan da beraat ettiğim hatırlanmalıdır. Bu yargı kararına itiraz edeceğim, hatta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bu kararı taşıyacağım." diye konuştu. Altın madenine karşı açılan davalarda, davacı konumunda bulunan bazı köylüler, Senih Ö.'ye verdikleri vekaleti iptal ettirdiklerini ancak avukatın kendileri adına açtığı davaları sürdürdüğünü iddia etmişti. Koza Altın Madeni işletmeleri de Senih Ö.'nün gazetelere kendileri aleyhinde gerçek dışı beyanatlar da verdiğini öne sürerek, savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bergamadaki-altin-madeniyle-ilgili-yalan-beyanda-bulunan-avukata-11-ay-hapis_67132.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!