Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bergama’nın Lanetinden Kork!

Altın madenine karşı yürüttükleri mücadele sırasında kamu görevlileri gözlerinin içine baka baka yargı kararlarını uygulamayınca dava üstüne dava açmaya başlayan Bergamalılar, bir daha zafer kazandı. 55, 56, 57, 58 ve 59’uncu hükümetlerde yer alan başbakanlar Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte, kabine

Radikal Gazetesi
1 Bergama’nın Lanetinden Kork!

Altın madenine karşı yürüttükleri mücadele sırasında kamu görevlileri gözlerinin içine baka baka yargı kararlarını uygulamayınca dava üstüne dava açmaya başlayan Bergamalılar, bir daha zafer kazandı. 55, 56, 57, 58 ve 59’uncu hükümetlerde yer alan başbakanlar Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte, kabine üyeleri ve bürokrat toplam 720 kişinin Bergamalılara 2 milyon YTL tazminat ödemesi gündemde. Peki bu noktaya nasıl gelindi?  

Tazminat ödendi

Eski Bergama Belediye Başkanı Sefa Taşkın ve dokuz arkadaşı, Bergama’nın Ovacık Köyü’ndeki altın madeni hakkında yargı kararlarının uygulanmadığını söyleyerek AİHM’ye gitti. AİHM, davacıları haklı buldu. Türkiye hükümetini toplam 30 bin avro manevi tazminata mahkûm etti. Hazine bu miktarı Taşkın ve arkadaşlarına ödedi.

Ya hukuksuzluğa 'imza atanlar'?

Köylülerin avukatı Senih Özay, Hazine’den ödenen tazminatın, madenin çalışmaya başladığı 1998’den bu yana görev yapan başbakanlar, bakanlar, müsteşarlar, genel müdürler, müdürleri ve yardımcıları dahil, imzası bulunan tüm kamu görevlilerine rücu ettirilmesi (yönlendirilmesi) için Ankara İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Mahkeme reddetti

Ankara 2’nci İdare Mahkemesi, devlet tarafından ödenen bir tazminatın rücu edilmesi için ‘yurttaşların dava açma ehliyeti olmadığı’ gerekçesiyle davayı reddetti.

Danıştay aksini söyledi

Konu, Danıştay 5’inci Dairesi’ne geldi. 5. Daire, daha önce işkence, kötü ve insanlık dışı müdahale gibi durumlarda işletilen ‘657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 13’üncü Maddesi’ne (13. Madde: Kamu görevlisinin kusurlarından doğan tazminatı, personele rücu etme, ‘yönlendirme’ hakkı) dikkat çekerek şu kararı verdi:

“Rücu kurumunun işletilmesi, kamu görevlisinin kişisel kusurunun doğurduğu zararın yine kendisi tarafından karşılanmasını ve yargı kararının uygulanmaması gibi hukuka aykırı eylemlerden titizlikle kaçınmasını amaçlar. İdarenin bunu yapmadığı durumlarda, yurttaşın bunu sağlamak amacıyla idareye başvurmasının önünde bir engel yoktur. Kamu hizmeti görevlilerinin hukuka aykırı eylemlerinden ve kendi kusurlarından doğan zararları toplum ödemek zorunda değildir.”

Şimdi ne olacak?

Daire, Ankara 2’nci İdare Mahkemesi’nin davayı yeniden görmesini istedi. Mahkeme Bergamalıları haklı bulursa, 720 devlet görevlisi tazminata mahkûm olacak. Mahkeme aksi yönde karar verirse konu Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na gidecek. 

‘Karar bürokratları hizaya sokacak’

Bergama köylülerinin avukatı Özay, kararın, yargı kararlarını uygulamayan bürokratları ‘hizaya sokacağını’ savundu. Özay, Taşkın’ın ardından 275 Bergamalı’nın daha AİHM’de aynı davayı açıp kazandığını, tazminat miktarının da 2 milyon YTL’yi bulduğunu vurguladı.
Bergamalı köylüler 2003’te de Türkiye’deki mahkemede eski Başbakan Mesut Yılmaz ve üç bakanını ‘yargı kararlarını uygulamadıkları için’  34 bin YTL tazminata mahkûm ettirmiş, ödemeyen üç bakanın emekli maaşına haciz konulmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bergamanin-lanetinden-kork_63799.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Yav ben bu safsatayı daha önce birkaç gazetede okudum. Asıl mevzu Alman derneklerinin kışkırtmasıyla çıkıyor deniyor yazılarda. Yeraltı kaynaklarımızı çıkarmayalım, define üstünde yoksulluk çekelim. Zaten Türkiyelinin Türkiyeliden başka dostu olmaz. Bunların kazandıklarına gelince, AİHM tarafsızlığını kim söyleyebilir. Bugüne kadar hep abdullah öcalanın avukatlığını yapmış bir karar organından kazanılan hak bence kayıptır. Buarada madem bukadar çevrecidir AİHM sera gazı salınımı engellesin, tabi buna gücü yetmez. Çünkü o işi kendi devletleri yapıyor ve böyle bir karar ekonomilerine zarar verir, ama konu başka devlet, başka dinde insanlar olunca iş değişiyor. Uzun lafın kısası, tamam çevre korunsun ama maden de çıkarılsın, ülke kazansın. Milli gelir artsın. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!