Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Beş Yıldan Fazla Vadeli Konut Kredisi Kullanmayın'

Tüketiciler Derneği, ABD'de yaşanan mortgage krizinin, Türkiye'de konut kredisi kullanacak tüketiciler için önemli mesajlar içerdiğini belirterek, tüketicilerin 5 yıldan daha uzun vadeli konut kredisi kullanmamaya özen göstermesini istedi.

Zaman Gazetesi
'Beş Yıldan Fazla Vadeli Konut Kredisi Kullanmayın'

üketiciler Derneği, ABD'de yaşanan mortgage krizinin, Türkiye'de konut kredisi kullanacak tüketiciler için önemli mesajlar içerdiğini belirterek, tüketicilerin 5 yıldan daha uzun vadeli konut kredisi kullanmamaya özen göstermesini istedi.

Dernek, faiz riskine ve döviz fiyatındaki ani hareketliliğe dikkat çekerek, "Türkiye'de sermaye piyasasının son derece sığ olduğu ve gelişmiş ekonomilerin, üzerinde rahatlıkla oyun oynayabildiği bir ekonomi olduğu unutulmamalıdır." açıklamasını yaptı. Açıklamada, tüketicilerin değişken faizli krediler yerine sabit faizli kredileri tercih etmeleri önerisinde bulunuldu. Alınacak konutun gerçek değerinin doğru tespit edilmesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, ucuz ve uzun vadeli kredilerin etkisi altında kalınmadan satın alınacak evin, gerçek değerinde alınmasına dikkat çekildi. Dernek, konut kredisi alırken dikkat edilecek hususları şöyle sıraladı: Halen Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların kaynak yapısı 3 ay vadeli, 10 yıl ve 20 yıl gibi vadelerle satılan krediler çok büyük faiz riskiyle karşı karşıya. Ev alınırken mutlaka öz kaynak katkısı sağlanmalı. Konutun belirli bir tutarı mutlaka tüketici tarafından ödenmeli. Tüketiciler gelecekteki nakit akışlarını ipotek altına almamalı. Aynı dönemde aylık yüzde 0,99'a kadar inen konut kredisi faizlerinin bir anda yüzde 2,69'a kadar yükseldiği unutulmamalı. Her türlü artış hesaba katılarak nereye kadar risk alınabileceği hesaplanarak, kredi yükünün altına girilmeli.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bes-yildan-fazla-vadeli-konut-kredisi-kullanmayin_55886.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!