Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beşiktaş Pazarsız, Esnaf İşsiz Kaldı...

Beşiktaş Halk Pazarı'nın yıkılmasının ardından 160 esnaf işsiz kaldı. Esnaflar kendilerine yer gösterilmediğinden, tebligatın geç yapıldığından şikayetçi, belediye "yeşil alan yapacağız" diyor. Şehir Plancısı Kahraman'a göreyse proje iyi planlanmamış.

bianet/Ayça ÖRER
Beşiktaş Pazarsız, Esnaf İşsiz Kaldı...

ir gün önce kurulurken gelen zabıta ekipleri tarafından yıkılan pazardan geriye yerlere saçılmış maydanoz yaprakları, kasa içlerine ait renkli kağıtlar, kırık kasalar dışında bir şey kalmamış.

Bir yanda ellerinde telsiz olan belediye ekipleri ortalıkta son kontrolleri yapıyor, bir yanda gürültüsüyle ortalığı inleten temizlik arabası son kalan çöpleri topluyor. Beşiktaşlıların yıllardır uğrak yeri olan Beşiktaş Halk Pazarı artık yok.

Beşiktaş Belediyesi'ne bağlı ekiplerce 31 Temmuz'da (bugün) yıkılacağı bildirildiği halde, dün sabah (30 Temmuz) yıkılan Beşiktaş Halk Pazarı esnafı duruma tepkili. Fikri Uzun "bizi 1 yıl daha çıkarmayabilirlerdi, haber vermeden geldiler, zararımız 3-4 milyarı buldu" diyor.

4 sene sonraki proje için bizi bugünden yerimizden ettiler

Umumi tuvalet önünde birikmiş kalabalıktan Fikri Uzun pazarda sebze satıyormuş. Geçici işgaliyeyle 1 buçuk milyar kira vererek kaldığı yerinden dün sabah saat 5'te çıkarılmış.

Pazar günü halden mal almadığı için zararının "nispeten" az olduğunu söylüyor: "Malları kepçeyle kaldırdılar, yine nereden bakılsa 3-4 milyar zarar var."

22 yıldır pazarda esnaflık yapan Uzun, 39 yaşında, 8-9 yaşında iki çocuk babası. Kendilerine Salı akşamı (31 Temmuz) için tebligat yapılmasına rağmen dün gelen belediye ekiplerinin, halkın tepkisinden çekindiğini belirtiyor.

Pazarın yıkılacağını duyduktan sonra sürekli Beşiktaş Belediyesi'ne gidip geldiklerini anlatan Uzun, belediyedeki yetkililerin kendilerine yapılacak projenin 4 yıl içinde bir proje yapmayacaklarını anlattığını aktarıyor.

Seçimlerde oyunu Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) verse de şimdi pişman. "Keşke Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AKP) verseydim" diyor. Belediyenin seçim yenilgisinin acısını kendilerinden çıkardığı inancında. Sebze Hali'ne borcu 4 milyar. Pazardan para kazanan 160 esnafın içinde kredi kartı borcu olan da varmış.

Uzun'a destek veren ama ismini vermek istemeyen 22 yaşındaki genç, halin öbür tarafında yer alan Tansaş'a 2008 yılına kadar vakit verildiğini anımsatarak, "En azından Ramazan ayının geçmesini bekleselerdi" diyor. Bölgenin sit alanı olduğunu vurgulayan genç, buranın otopark yapılmasından kaygılı.

Kahraman: Esnafa yer gösterilmeliydi

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Tayfun Kahraman esnafa tebligatın geç yapıldığını söylüyor, "buradaki kişilere yer gösterilmemiş önceden yer gösterilmeliydi. Buradaki insanlar için yeni bir kamusal bir mekan yaratılabilirdi" diyor.

Oraya kurulacak yeşil alanın nasıl bir alan olacağının da önemli olduğunu hatırlatan Kahraman ekliyor; "ortada bir yıkım ve temizlik operasyonu var. İyi analitik çalışmalar yapılmamış görünüyor."

Pazardan çıktığımızda alışveriş yapmaya gelen iki kadın pazarın yerinde yeller estiğini görüp şaşırırken, yoldan geçen biri "otopark yapılacak oraya" diye laf atıyor. Pazar bitse de tartışması sürüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/besiktas-pazarsiz-esnaf-issiz-kaldi-_55616.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!