Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beton 2008 Kongresi ve Fuarı Başladı

Türkiye Hazır Beton Birliği ve Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu’nun düzenlediği ‘Beton 2008 Uluslararası Hazır Beton Kongresi ve Uluslararası Beton-Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı’, İstanbul Fuar Merkezi Yeni Fuar Kompleksi’nde düzenlenen törenle açıldı. Hem yurt dışından hem de yurt içinden hazır beton, inşaat ve agrega

yapi.com.tr
Beton 2008 Kongresi ve Fuarı Başladı

Türkiye Hazır Beton Birliği ve Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu’nun düzenlediği ‘Beton 2008 Uluslararası Hazır Beton Kongresi ve Uluslararası Beton-Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı’, İstanbul Fuar Merkezi Yeni Fuar Kompleksi’nde düzenlenen törenle açıldı. Hem yurt dışından hem de yurt içinden  hazır beton, inşaat ve agrega sektör mensuplarını buluşturan kongre 21 Haziran'a, fuar ise 22 Haziran 2008 tarihine kadar  devam edecek. 

Dr. Ayhan PaksoyKongre açılış konuşmalarının ilkini Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayhan Paksoy yaptı. Türkiye Hazır Beton Birliği’nin 20 yıldan beri betonda kalitenin simgesi olduğunu belirten Paksoy, "Türkiye Hazır Beton Birliği olarak hazır betonda yeterli kalite denetiminin olmaması nedeniyle bugün sektörümüzün en önemli sorunu haline gelen haksız rekabetle mücadele etmekteyiz. Bununla ilgili 01.01.2008’de zorunlu yürürlüğe girecekken ertelenen ‘G’ Tebliği’nin ciddi bir şantiye denetimi içerecek şekilde yürürlüğe girmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Beton 2008 Kongresi’nin zamanlama olarak, sadece Ülkemizde değil, tüm Dünyada hızlı bir büyüme döneminden sonra duraklama ve hatta düşme dönemine giren İnşaat Sektörünün güncel sorunlarının ele alındığı bir döneme denk geldiğinden dolayı ayrı bir öneme sahip olduğunu  söyleyen Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, "Son günlerde Ülkemizin gündemine giren, Kyoto İklim Değişikliği Sözleşmesinin TBMM tarafından kabulü ile Beton’un Sürdürülebilir Büyüme  konusundaki öneminin  tartışılması için de önemli bir fırsat olduğunu düşünmekteyim" dedi. İğnebekçili ayrıca "İçinde bulunduğumuz bu zor dönem Global Mali krizin yanısıra  hızla artan enerji ve malzeme maliyetleri ve düşen satış fiyatlarının etkisiyle, 2001 ve daha önceki ekonomik krizlerden daha ciddi bir tahribata neden olabilir" diye konuştu.

Beton 2008 Bilim Kurulu adına konuşan Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir sürdürülebilir yapılaşma için hazır betonu 'kalite güvence' sistemleriyle daha iyi denetlenebilir hale getirmenin zorunlu olduğunu söyledi. Taşdemir, "Hazır beton sektörümüzün olanaklarıyla, dünya ve Avrupa ölçeğinde önemli gelişmeler kaydedilmektedir. Ancak, üretilen tüm hazır betonların ülke çapında da yaygınlaşmış kalite güvence sistemleriyle daha iyi denetlenebilir bir hale getirilmesi zorunludur. Sonuçta, daha dayanımlı, dayanıklı, ekonomik, işlevsel, ve çevre ile uyumlu yapıların üretilebileceği umulmaktadır" dedi.

Hazır Betonda denetimsizliğin önemli bir sorun olduğunu belirten İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı H. Serdar Harp aynı zamanda betondaki kalitenin depremlerdeki yıkımların önlenmesinde önemli bir unsur olduğunu söyledi. Harp, "Türkiye’nin birincil sorunu depreme ve diğer afetlere karşı güvenli, sağlam yapı üretmekse, bunun yolu inşaat malzemeleri üretimi başta olmak üzere tüm sürecin denetlenmesinden geçmektedir. Çünkü sağlıklı ve güvenli yapıların olmazsa olmazı hazır beton sektörü denetimsizlik, düşük kalitede ve standart dışı mal üretimi ve kullanımı, faturasız satış ve hatta maliyetin altında satış gibi sorunların içinde bunalmakta ve iç dinamikleriyle çıkış yolu aramaktadır" dedi.

"Deprem ülkesiyiz ama yapıların sağlamlaştırılması için bir şey yapılmıyor" diyen Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı H. Bülend Tuna, "Yapı üretiminde yer alanların, ortak çabası olarak toplam kalite arayışının sürdürülmesi, depremini bekleyen kentlerimizde sağlıklı ve güvenli yapılar oluşturulması hedefinin asla göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Yapı üretme süreci çok bileşenlidir, bu süreçte yer alan teknik elemanlardan yapı ustalarına, yapı denetiminden yapı malzemeleri standartlarına kadar pek çok konunun sağlıklı bir güvenlik zinciri oluşturmasını önemli buluyoruz" dedi.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu da yaptığı konuşmada "Türkiye’de müteahhit enflasyonu aşırı düşük tekliflere, aşırı düşük teklifler kalitesizliğe ve hukuk dışı yollara bunun sonucunda ise çarpık kentleşmeye ilk depremde kaç kişi ölür tahminlerine yol açmaktadır. Kamunun bürokrasinin bu şeytan üçgenine (müteahhit sayısı – düşük teklif – kalitesizlik yolsuzluk) dur denmesinin zamanı gelmiş geçmektedir" dedi

Avrupa Hazır Beton Birliği Genel Sekreteri Francesco Biasioli’nin hazır beton sektöründe performansa dayalı üretimin beton fiyatına yansıtabilmesinin bütün inşaat sektörünün sorumluluğunu olduğunu belirttiği konuşmasından sonra Bayındırlık İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Küçük son konuşmayı yaptı. Kaliteli betonun güvenli yapıların olmazsa olmazlarından olduğunu belirten Küçük, hazır beton sektöründe denetim ve denetim kültürünün yaygınlaşmasına THBB tarafından kurulan Kalite Güvence Sistemi’nin önemli bir örnek olduğunu söyledi.

Tanıl KüçükBeton 2008 Beton Agrega ve İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı açılışı, İSO Başkanı Tanıl Küçük’ün yaptığı konuşmadan sonra gerçekleşti. Küçük, "Bu etkinlik ileriye dönük ümit verici bir etkinlik. Elbirliği ile sanayimizi ve hazır beton sektörünün sorunlarını çözmek hep ileriye taşımak ümit ve arzusu ile ikincisi gerçekleşen Beton 2008’e başarılar diliyorum" dedi.
 

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/beton-2008-kongresi-ve-fuari-basladi_62201.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!