Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beyanname Döneminde Mükelleflere Baskın!

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kira gelirlerindeki vergi kaçağını önlemek amacıyla yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde, Bursa’da kiracılar aracılığıyla ev sahiplerine ulaşmayı hedefleyen yeni bir uygulama başlatıldı.

Vatan Gazetesi
Beyanname Döneminde Mükelleflere Baskın!

elir İdaresi Başkanlığı’nın kira gelirlerindeki vergi kaçağını önlemek amacıyla yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde, Bursa’da kiracılar aracılığıyla ev sahiplerine ulaşmayı hedefleyen yeni bir uygulama başlatıldı.

Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından merkez Nilüfer ilçesinde başlatılan ve kısa sürede diğer ilçelere de yayılacak uygulamayla, semt semt dolaşan vergi denetmenlerince kirada olduğu tespit edilen konutlarda oturan kişilere kiracı olduğuna ilişkin “ifade tutanağı” doldurtuluyor.

Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı Vergi Denetmenleri Büro Başkanlığı Yaygın Yoğun Denetim Koordinatörlüğü ekipleri, ilçede öncelikle tek tek ziyaret ettikleri site yöneticileri, muhtarlar ya da çevre sakinleri aracılığıyla kiradaki konutları öğreniyor. Vergi denetmenleri, daha sonra kirada olduğu belirlenen konutlarda oturanlara, “ifade tutanağı” doldurtup, kiralık konutla ilgili bilgilere ulaşıyor.

Kiracının ve ev sahibinin kimlik bilgileri, kimlik numaraları, adres ve telefon numaralarının istendiği tutanakta, kiracının belirtilen adreste hangi tarihten beri ikamet ettiği, yıllar itibarıyla ödediği kira miktarlarının miktarı soruluyor.

Tutanakta ayrıca, kiranın banka ya da posta yoluyla ödenmesi halinde banka şubesinin adı ve hesap numarasının belirtilmesi talep ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyanname-doneminde-mukelleflere-baskin_60451.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!