Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Büyük Kentler Stres Faktörü

'Beyaz Yakalılar' Büyük Şehirlerden Kaçıyor

Çin'in büyük şehirlerinde yaşayan ve "beyaz yakalı" olarak da tabir edilen iyi meslek sahibi üniversite mezunları, büyük şehirlerden kaçmak için fırsat kolluyor.

NTV
'Beyaz Yakalılar' Büyük Şehirlerden Kaçıyor

STRONG>China Daily gazetesinin haberine göre, üniversite mezunları, iyi bir kariyer ve maaşa sahip olmalarına rağmen büyük şehirlerdeki yüksek konut fiyatları ve hayat pahalılığı nedeniyle alternatif şehirlerde iş arıyor.

İnternette yapılan ankette, Çin'in Pekin, Şanghay, Guangcou ve Şıncın gibi büyük şehirlerinde çalışan "beyaz yakalıların" yarıdan fazlasının, "daha konforlu" ve "daha az baskı altında" çalışabilecekleri daha küçük şehirlerde iş imkanı aradığı belirlendi.

Küçük şehirlerde kişisel gelişimlerini sürdürerek, daha öne çıkabileceklerini düşünen "beyaz yakalılar", birkaç yıl içerisinde büyük şehirlerden Hangcou, Çingdao, Şiamın gibi orta büyüklükte şehirlere kaçmanın yolunu arıyor.

Şanghay'da pazarlama asistanı olarak çalışan ve aylık 7 bin yüen (yaklaşık 1566 TL) geliri olan Sarah Pey, "her gün artan konut fiyatlarından endişe duymaktan sıkıldığını" ve "hangi şehir olursa olsun" çalışabileceğini söyledi.

Bilişim şirketi yöneticisi olan Çın Vey, üniversite eğitimi dahil 13 yıldır Pekin'de yaşadığını, ancak konut fiyatlarının artması ve yoğun şehir stresi nedeniyle Sıçüen eyaletinin başkenti Çıngdu şehrine taşındığını belirtti. Çın, Pekin'e oranla gelirinin az olduğunu, ancak bir ev sahibi olmanın hayal olmadığını kaydetti.

Şanghay'da "xinmin.cn" adlı internet sitesinde yapılan başka bir ankette ise katılımcıların yüzde 76'sının, 1 ila 3 yıl içerisinde Şanghay'dan ayrılmak istediği tespit edildi.

Öte yandan Şanghay Fudan Üniversitesi'nden Sosyoloji Profesörü Yü Hay, sosyal ve ekonomik kalkınmanın kalifiye insanların başka şehirlere göç etmesini teşvik edeceğini, ancak bu durumun dikkate alınması gerektiğini söyledi. (AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyaz-yakalilar-buyuk-sehirlerden-kaciyor-_78115.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!