Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beyazıt Devlet Kütüphanesi Yenileniyor

Geçtiğimiz günlerde 125. yılını kutlayan Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde restorasyon çalışmaları başladı. İl Özel İdaresi tarafından başlatılan restorasyonla, Türkiye’nin ilk devlet kütüphanesi olan Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde cami, Küllük kahvesi ve sahaflar bölümleri göz önüne alınarak, meydanın kullanım alanı yeniden düzenlenecek.

yapi.com.tr
1 Beyazıt Devlet Kütüphanesi Yenileniyor

Geçtiğimiz günlerde 125. yılını kutlayan Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde restorasyon çalışmaları başladı. İl Özel İdaresi tarafından başlatılan restorasyonla, Türkiye’nin ilk devlet kütüphanesi olan Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde cami, Küllük kahvesi ve sahaflar bölümleri göz önüne alınarak, meydanın kullanım alanı yeniden düzenlenecek. Tarihi yapı içinde gerçekleşecek fonksiyonlarla kütüphane, kent dokusuna katılacak ve iyileştirme projesi meydana yansıtılacak. Daha önce İmarethane kısmı restore edilen kütüphanede kitap sergileme üniteleri, okuma salonu ve sergileme holleri olarak düzenlenecek.

Mekânlarda duvarlar serbest bırakılarak, nadir kitaplar şeffaf iklimlendirilmiş ve güvenlik sistemli birimler içinde korunacak. İç avlunun binanın diğer bölümleriyle olan bağlantı ve geçişleri kapatılamayacağından, kütüphanede kullanılacak kitapların korunma koşullarını ve iklimlendirme kontrolünü sağlamak için avlu kısmında örtü çelik+mebran sistemle çözülen şeffaf ve hafif koruma amaçlı bir çatı örtüsü geliştirilecek.

1980’lerde inşa edilen ve yemekhane olarak kullanılan bina ise yıkılarak, ek depolama fonksiyonları ana bina içine kaydırılacak. Böylelikle avlu serbest bırakılacak ve peyzaj içinde avlu, okuma avlusu olarak yeniden düzenlenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyazit-devlet-kutuphanesi-yenileniyor_75182.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bu arada halen kullanılmakta olan kart kataloğu da bilgisayara geçilecek mi ? Saygılar. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!