Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beykoz Fidanlığı Almanya’ya Tahsis Edilecek

Beykoz’un merkezinde Riva’ya uzanan yolda 120 bin metrekare alanlı fidanlık Almanlar için tahsis edilecek. Yaklaşık 1 yıl önce Almanya Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye Dışişleri Bakanlığı arasında yapılan temaslar sonucu İstanbul’da iki alternatif bölge belirlendiği öğrenildi.

Milliyet GazetesiBeykoz’un merkezinde Riva’ya uzanan yolda 120 bin metrekare alanlı fidanlık Almanlar için tahsis edilecek. Yaklaşık 1 yıl önce Almanya Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye Dışişleri Bakanlığı arasında yapılan temaslar sonucu İstanbul’da iki alternatif bölge belirlendiği öğrenildi.

Bunlardan biri Beykoz diğeri ise Sarıyer. Sarıyer’de merkeze yakın üniversite yapılacak nitelikte arsa bulunamadı. Bunun üzerine Beykoz’da yoğunlaşıldı. Almanların “merkeze yakınlık” koşulu Beykoz’da sağlanabildi. Şimdi tapusu Hazine’ye ait ama İstanbul İl Özel İdaresi’nin kullanım hakkına sahip olduğu fidanlık arsası Almanlara tahsis edilmeye hazırlanıyor. Tahsis ile ilgili resmi yazışmalar Hazine’ye ait gayrimenkullerin kayıtlarının tutulduğu İstanbul Defterdarlığı’na iletildi.

‘Başbakan’ın talimatı var’

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelik Bilek şunları söyledi: “Beykoz’un tamamı sit alanı. Almanların talep ettiği arazi ise 3. dereceden sit alanı. Yani yapılaşmaya açılabilir. Fidanlık olarak kullanılıyor. Düşük yoğunluklu yapılaşma gerçekleştirilebilir. Fidanlıkta korunması gereken ağaç yok. Burada ağaçlar yetiştiriliyor. Başka bölgelere gönderilip orada dikiliyor. Konuyla ilgili Almanların talebi İstanbul Defterdarlığı’nda. Bildiğim kadarıyla, arsanın tahsisi için Sayın Başbakanımızın da talimatı var.”

Beykoz’da ikinci girişim

Beykoz’da daha önce de başka bir Alman üniversitesinin kuruluşu için girişimde bulunulmuştu. Alarko Holding, Riva’da Celaloğlu ailesine ait yaklaşık 6 milyon metrekare alana sahip uydukentte 200 bin metrekare alanlı bir üniversite kurarak holdingin kurucularından Üzeyir Garih’in adını yaşatmak istemişti.

Neden Beykoz?

Yabancıların ilgisini çekiyor

İlçenin toplam alanının yüzde 80’inden fazlası orman ve özel orman olması nedeniyle Beykoz, İstanbul’da yabancıların en fazla ilgisini çeken ilçelerden biri. İngiltere kökenli Ottoman Fund 2006 ‘da, Beykoz’un Karadeniz sahillerindeki Riva’da 1 milyon metrekareden fazla arsa alarak konut ve turizm projesi geliştirmek için çalışmalara başlamıştı. Geçen 3.5 yıllık sürede İngilizler geçtiğimiz günlerde imar planlarını onaylattılar. Yakında projeyi satışa çıkarmayı planlıyorlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beykoz-fidanligi-almanyaya-tahsis-edilecek_78080.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!