Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beykoz’un Tarihî Yapıları Yok Olmaktan Kurtarılıyor

İstanbul’un en eski ilçelerinden biri olan Beykoz’daki tarihî evler, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Beykoz Belediyesi işbirliği ile yok olmaktan kurtar

Zamanstanbul’un en eski ilçelerinden biri olan Beykoz’daki tarihî evler, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Beykoz Belediyesi işbirliği ile yok olmaktan kurtarılıyor.

Belediyenin Yıldız Teknik Üniversitesi ile ortaklaşa hazırladığı 50 sokağı kapsayan proje ile 2 bine yakın eski evin yenilenmesi hedefleniyor. Bölgede bulunan tarihî yapılarla ilgili tespit ve envanter çalışması dün başlatıldı. Tespit işlemleri tamamlandıktan sonra restorasyon çalışmalarına geçilecek. Tarihî evlerin envanter çalışmasını Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde okuyan yüksek lisans öğrencileri yapacak. Bölgede bulunan tarihî evler için her öğrenci ayrı bir proje hazırlayacak. Söz konusu hazırlık çalışmaları tamamlandıktan sonra uygulama için gerekli krediler sağlanarak proje hayata geçirilecek. Tarihî evlerin tespiti ve restorasyonu projesinin ilk aşamasına Beykoz’un tarihî sokağı Şahinkaya Yokuşu’ndan başlandı. Osmanlı’nın meşhur vezirlerinden Abraham Paşa’nın yaptırdığı tarihî Abraham Paşa Korusu’nun yanındaki sokak 19. yüzyılda Osmanlı Devlet Erkânı’nın av partileri ve sayfiye yeri olarak tercih ettiği bir mekandı. Osmanlı paşalarına ait köşkleri de içinde barındıran Şahinkaya Yokuşu’nun tarihî dokusu, ilgisizlik ve bakımsızlık yüzünden büyük zarar görmüş durumda. Eski Eserler Restorasyonu projesiyle Şahinkaya Yokuşu’nda yer alan tarihî evlerin restorasyon projeleri çizilecek, rölöveleri çıkarılacak, cephe etütleri ve bina kontrolleri yapılacak. Teknik çalışmalar sonucunda çıkan projelerin uygulanması için Beykoz Belediye Başkanlığı aracılığıyla maddi destek sağlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beykozun-tarihi-yapilari-yok-olmaktan-kurtariliyor_24151.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!