Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beyoğlu'nda Öncelik 'Yol' Değil 'Asayiş'

Beyoğlu'nda Öncelik 'Yol' Değil 'Asayiş'

CNN Türk
Beyoğlu'nda Öncelik 'Yol' Değil 'Asayiş'

b>Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği, Beyoğlu esnafı ve halkı ile belediyenin önceliklerini araştırdı. Anket sonuçları, önceliklerin 'çok farklı' olduğunu ortaya çıkardı. Ankete katılanlara göre, ilçede aylardır süren yol düzenleme çalışmalarından önce çözülmesi gereken birçok sorun var.

Bunların başında asayişin bir türlü sağlanamaması geliyor.

İstiklal şantiye gibi
Beyoğlu, İstiklal caddesi yaklaşık beş aydır tam bir şantiye görünümünde. Buraya gelenler, aylardır süren yol düzenleme çalışmaları nedeniyle çamur ve gürültüyle karşılaşıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları yüzünden esnafın işleri azaldı, caddede dolaşmak ise işkenceye dönüştü.

Peki, Beyoğlu halkının belediyeden böyle bir talebi var mıydı? Bu sorunun cevabını merak eden Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği, bir anket yaptırdı. Anket sonuçlarına göre, Beyoğlu halkının öncelikleri aslında çok farklı.

Önceliklerin ilk sırasında yol düzenlemesi değil, asayiş sorunu geliyor. Ankette, 'Beyoğlu'ndan neden memnun değilsiniz?' sorusuna verilen cevaplar arasında birinci sırayı yüzde 79 ile güvenlik sorunu aldı. Güvenlik sorununu yüzde 40 ile 'aşırı kalabalık' ve yüzde 28 ile 'yozlaşma' yanıtları izledi.

1 milyonun üzerinde ziyaretçi
Beyoğlu'na gelenlerin sayısı hafta sonu 1 milyonu geçiyor. Ancak ilçede görev yapan polis sayısı iki vardiya halinde toplam 700 kişi. Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Baybars Altıntaş, öncelikle polis sayısının artırılması ve Özel Güvenlik Yasası'nın çıkarılması gerektiğini söylüyor. Altıntaş, sokaklar kendi güvenliğini sağlarsa devletin yükünün de azalacağına işaret ediyor.

Görünen o ki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Beyoğlu halkının öncelikleri farklı. Şimdi Beyoğlu'nda herkes, önümüzdeki mayıs ayına kadar sürmesi beklenen yol çalışmalarının bitirilmesinin ardından, ilçenin kapkaç merkezi olma özelliğinin sona erdirilmesini istiyor.

Yol çalışması
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kasım 2005'te yaya ve araç trafiğini engellediği gerekçesiyle İstiklal caddesine 10 yıl önce dikilen ağaçları kaldırma çalışması başlattı. Büyükşehir Belediyesi, kararı esnafın şikayetleri üzerine ağaçların fazla yer işgal ettiği, vitrinleri kapadığı ve yürüyüşü engellediği gerekçesiyle aldığını açıkladı.

Belediyenin İstiklal'deki ağaçları kaldırmasına karşı çıkan Beyoğlu sakinleri ise protesto gösterileri düzenledi. 176 ağaç daha sonra Beyoğlu'ndaki Cin deresi parkına dikildi.

Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyoglunda-oncelik-yol-degil-asayis_41945.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!