Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Beyoğlu'nda Sinemayı Özler Hale Geldik'

Sinema yazarları, adı sinemayla özdeşleşmiş Beyoğlu’nun ‘sinemasızlaştırılmasından’ kaygı duyuyor. Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu (FIPRESCI) başkan yardımcısı Alin Tayçıyan, SİYAD adına yaptığı açıklamada Beyoğlu’nda sinemayı özler hale geldikleri belirtti.

Radikal Gazetesi
'Beyoğlu'nda Sinemayı Özler Hale Geldik'

Sinema yazarları, adı sinemayla özdeşleşmiş Beyoğlu’nunsinemasızlaştırılmasından’ kaygı duyuyor. Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu (FIPRESCI) başkan yardımcısı Alin Tayçıyan, SİYAD adına yaptığı açıklamada “Beyoğlu’nda sinemayı özler hale geldik. Büyük salonlar önce küçük salonlara bölündü, sonra kapandı ya da yıkıldı birer birer. Ne Lale kaldı, ne Saray ne Yeni Melek... Sinematek’i darbeciler kapattı. Elhamra gibi bir anıt salon yandı kül oldu. Emek’in kapısına kilit vuruldu, geleceği belirsiz. Alkazar hizmetine son verdi. İstanbul Film Festivali, Beyoğlu ilçe sınırları içinde dünya standartlarına uygun gösterim mekanı bulamıyor. Beyoğlu Belediyesi, girişimcilerinden biri olduğu Yeşilçam Ödülleri’nin törenini kendi ilçe sınırları içinde bir salonda düzenleyemiyor. Sinemacılar dünyada öncü konuma yerleşir, uluslararası alanda gurur verici başarılara imza atarken sinemamızın fiziki merkezi olan Beyoğlu’nun ‘sinemasızlaşması’ anlaşılır gibi değil” ifadelerine yer verdi.  

Beyoğlu’yla sınırlı değil

Sorunun sadece Beyoğlu ile sınırlı olmadığının vurgulandığı açıklamada, “Sinema salonların en iyi koşullarda varlıklarını sürdürebilmeleri ve sinema sanatının gelişmesine katkıda bulunabilmeleri için yetkili resmi kurum ve kuruluşları göreve çağırıyoruz. Kamuoyundan ve özel kuruluşlardan da desteklerini esirgememelerini talep ediyoruz. SİYAD olarak her türlü girişime destek olmaya hazırız” denildi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyoglunda-sinemayi-ozler-hale-geldik_77211.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!