Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beyoğlu'nun Kaçakları Yıkılıyor

Taksim'in göbeğinde kaçak kat çıkan otellerde yıkımlar başladı. Çelik konstrüksiyonla 3 kaçak kat çıkan Riva Otel'de sökümler sürerken, Anıtlar Kurulu'nun verdiği 5 kat iznine rağmen 10'lu katlara yükselen binalarda da kat kesimleri yapılıyor.

Milliyet Gazetesi/Gürkan Akgüneşimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2008\haberler\59674-1.jpg" hspace=5 vspace=5>

Beyoğlu'nda kaçak yükselen oteller için Beyoğlu Belediyesi harekete geçti. Binlerce turisti ağırlayan Talimhane'de bulunan Riva Otel ile Lamartin Caddesi 16 ve 22 numaralı parsellerde yapılan 2 otel inşaatının kaçak katları yıkılmaya başlandı. Belediye yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Riva Otel'de çelik konstrüksiyonla çıkılan 3 kaçak katın sökümünde sona gelindiği ve binanın eski haline dönüştürüleceği bildirildi. Ayrıca otele 20 bin YTL ceza kesildi.

Lamartin Caddesi 16 numaralı parseldeki inşaat için de, 19 Kasım 2007 tarihinden itibaren 2 kez 'yapı tatil tutanağı' düzenlendi ve 7 Şubat'ta Encümen gündemine alınan inşaatla ilgili, İmar Kanunu'nun 32. maddesine göre yıkım ve aynı kanunun 42. maddesine göre de 15 bin YTL para cezası verildi. Aynı şekilde Anıtlar Kurulu'nun 5 kat iznine rağmen 10 kata kadar yükselen 22 numaralı parselle ilgili Beyoğlu Belediyesi İmar Müdürlüğü'nce Encümen'e sevk edilen yapıyla ilgili yıkım kararı alındı. Bu inşaatın sahibine de Encümen tarafından 20 bin YTL para cezası kesildi.Üç binanın ilgilisi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını anlatan belediye yetkilileri, yıkımları bina sahiplerine yaptırdıklarını ifade ederek şunları söyledi:
"Riva Otel'deki kaçak katlar birkaç gün içinde tamamen ortadan kalkmış olacak. 16 ve 22 numaralı parsellerdeki inşaatlarda da kesim için çalışmalar sürüyor. Binalardaki projeye aykırı katları kese kese Anıtlar Kurulu'nun verdiği onaydaki yüksekliğe indirmeyi hedefliyoruz. Çalışmaları bina ilgilileri yürütüyor.
Yapıların projeye aykırı kısımlarının giderilmesi için elimizden geleni yapacağız. Bölgede kurul tarafından verilmiş farklı yapılaşma izinleri var. Bina ilgililerinin de bunlarla ilgili mahkemeye başvurma hakları var."

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyoglunun-kacaklari-yikiliyor_59674.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!