Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Biga’da Çevreci Zafer

Çanakkale'nin Biga ilçesinde İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi firmasınca tarafından kurulmak istenen termik santral için Çevre ve Orman Bakanlığı'nca verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu, Çanakkale Bölge İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Cumhuriyet EGE
1 Biga’da Çevreci Zafer

Çanakkale'nin Biga ilçesinde İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi firmasınca tarafından kurulmak istenen termik santral için Çevre ve Orman Bakanlığı'nca verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu, Çanakkale Bölge İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Çanakkale ve Biga'daki sivil toplum örgütleri, çevreye geri dönülmez zararlar vereceği gerekçesiyle termik santrale karşı çıkıyordu. İÇDAŞ, santrali Biga'nın Kemer ve Bekirli köyü yakınlarındaki Marmaracık ve Durmuşdede mevkilerinde kurmayı planlıyordu. Santrala karşı çıkan kuruluşlardan Biga Sebze Üreticileri Birliği, Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanlığı, Çanakkale Baro Başkanlığı, Biga Çevre Derneği, Çanakkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, 2008 yılının şubat ayında, işletmeni çevreyi ve tarımsal faaliyetleri olumsuz etkileyeceği, kül depolama alanı olarak belirlenen alanla ilgili verilerin yetersiz olduğu ve temiz kömür teknolojilerinin henüz gelişmediği iddiasıyla Çanakkale Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Çevreciler, santral için verilen ÇED raporunun iptalini istedi.

Yaklaşık 2 yıl süren davanın sonunda Çanakkale Bölge İdare Mahkemesi, termik santral için verilen ÇED raporunu, hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle iptal etti. Davacıların avukatlarından Hilmi Baydar, santralde işlenecek kömürün karbon emisyonu yapan bir madde olduğunu, dolayısıyla santralin kurulup çalıştığında zararının sadece Çanakkale için değil tüm dünyada küresel ısınmaya neden olacağını vurguladı. Baydar, santralin kurulması düşünülen bölgenin orman ve tarım alanı olduğunu kaydetti. Baydar, şöyle konuştu:

“Bu davanın duruşmasında heyete burada çocuklarımızla, torunlarımızla yaşayacağımızı söyledik. Çanakkaleliler olarak bu santralın yapılmasını istemiyoruz. Mahkeme bölgede keşif yaptı, bilir kişi raporlarını inceledi. Rüzgar durumu, yine Çan'daki termik santralin bu santralle çevreye yapacağı etki göz önünde bulunduruldu. Bu bölgenin yapısı kırık mermerlerden oluşuyor. Dolayısıyla külleme alanı olarak kullanıldığında buradan sızan atıklar yer altı sularına karışabilecek. Mahkeme heyeti tüm bunları göz önüne alarak ÇED raporunun iptaline karar verdi.”

Bu karar olduğu sürece bölgede santral kurulamayacağını savunan Baydar, ''Ancak karşı taraf 30 gün içinde temyize gidebilir. Danıştay ne yapar bilemiyoruz. Bu kararı Danıştay onarsa artık hiç bir işlem yapılamaz'' diye konuştu.

Davacılar arasında yer alan Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Temsilcisi Hicri Nalbant da mahkemenin bu kararına çok sevindiklerini, bunun bir anlamda çevrecilerin zaferi olduğunu kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bigada-cevreci-zafer_75647.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • bunların hedefe ulasmak ıcın yapabıleceklerınin sınırı maalesef yok. bunlara en yakın olan bırı olarak her zaman yanınızda ve sızı yurekten destekledığımı belırtmek ısterım YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!