Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bihlun Hanımın Otopark Sorusunun Yanıtı Bizden...

CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaygil'in İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait otoparkların nasıl işletildiği ile sormuştu.

Hürriyet Gazetesi/Yalçın BayerHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaygil'in İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait otoparkların nasıl işletildiği ile sormuştu...

Ümraniye'deki Kulvar Gazetesi'nin sahibi Haşim Karakaş "Bakanın yanıt verip vermeyeceğini bilmeden önce ben size bildiklerimi okurlarınızla paylaşmak isterim" diyor.

İstanbul'un otopark işletmeciliğini Büyükşehir'in iştiraki olan 'imtiyazlı' İSPARK AŞ yapıyor.

İSPARK, bunu özel bir şirketten 'hizmet alımı' şeklinde yürütüyor. Yani, otoparklarda çalışan personelin tamamı AKP'li Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Ali Turan'ın ve kardeşlerine ait Cam-Pak adlı firmanın elemanları... Çalışanların yıl sonu sözleşmeleri feshedilir yeni yılda yenilenilir. 'Ucuz işgücü'nün tazminat hakkı yoktur. Hak aramaya kalkılırsa "Dışarda işe girmek için bekleyen binlerce insan var" uyarısıyla tehdit edilir; 'gariban' insanlar hak aramaya kalkışırsa kovulur.

Sendika, taşoronlaştırılan kadrolar giremez; ancak 'iş kazası'na sorumluluktan kurtulmak için sigorta vardır bu işçilerin.

Özellikle AKP'li belediyeler 'hizmet alımı' adı altında belediye hizmetlerini özel şirketler eliyle 'ucuz personel' çalıştırırken, bir yandan da AKP'li kadrolara istihdam yaratmış olmaktadırlar. Bir yandan da taşaron firmalar 'beslenmiş' olmaktadır.

Peki Ali Turan kimdir? RP kökenlidir. 3 Kasım 2002'de AKP'den Sivas milletvekili aday adayı olmuş; listeye giremeyince 28 Mart 2004'de AKP Sarıyer belediye meclis üyesi seçilmiştir. Son 22 temmuz seçimlerinde de Sivas 5. sıraya konulmuş; ancak seçilememiştir. Turan aynı zamanda MÜSİAD'ın kurucularındadır.

Milyon Ytl'lik İhaleler

Cam-Pak temizlik bilgi işlem, otomasyon, sağlık hizmetleri firmasıyla birçok belediyenin yemek ve temizlik işlerinden başka, Global şirketiyle de güvenlik hizmetlerinde ağırlık kazanmıştır. (Türkmen Yemekçilik, Öncü Güvenlik, Bekard Gıda ihalelelerde başarılı olamamışlardır.)

Bilindiği kadarıyla İDO'dan (5 milyon YTL) güvenlik; (4 milyon YTL) yemek hizmetleri başta olmak üzere Ümraniye Belediyesinin güvenlik; Maltepe Belediyesi'nin güvenlik ve yemek ile İSPARK'a verilen otoparkların işletilmesini üstlenmiştir. Otopark işletmeciliğini Cam-Pak'ın kaça aldığı bilinmiyor; aynı şekilde İSPARK harcamalarının nereye gittiği de...

İSPARK'ın Genel Müdürlüğünü ise 28 Mart 2004 seçimlerinde, şimdiki başkan Hasan Can'a karşı

Ümraniye belediye başkan aday adayı olan Kadir Gurbetçi yürütüyor. Gurbetçi, geçmişte FP Ümraniye İlçe Başkanlığı ve Ümraniyespor Kulübü Başkanlığını yapmıştır.

Hani, Belediye Meclis üyeleri, belediyelerle iş yapmayacaklarına dair etik sözlemesi imzalamışlardı. İçişleri Bakanı bu sorunun da yanıtını vermelidir.

İSKİ'yi kim dinler

İSKİ'nin İçme Suyu Havzalarını Koruma ve Kontrol YönetmeliğiNnin 6/c maddesi şöyle: "İmar planları bu yönetmelik doğrultusunda hazırlanıncaya veya revize edilinceye kadar yapılaşmaya izin verilemez. Dolayısıyla idaremiz görüşüne uygun imar planları hazırlanıp yürürlüğe girmeden herhangi bir yapılaşmaya ve imar uygulamasına gidilmemesi gerekmektedir."

Büyükşehir İmar Komisyonu, bu kurala karşı Maltepe ve Ümraniye Dudullu'da dereler rant amaçlı imar planlarına aykırı şekilde nasıl imar izni verilir? Bu kuraklıkta su havzalarına hiç saygı yok mu? İSKİ'nin görüş ve uyarıları hiç dikkate alınmaz mı? Gözler üstünüzde.


http://www.yapi.com.tr/haberler/bihlun-hanimin-otopark-sorusunun-yaniti-bizden-_58383.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!