Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bilecik'te TOKİ Evleri Artınca Ev Sahipleri Kiracı Bulamaz Oldu

Birkaç yıl önce Türkiye'nin konut açığı en fazla illeri arasında gösterilen Bilecik'te, kiralık ev bulunamazken, şimdi bazı ev sahipleri 6 aydır kiracı arıyor. 130 metrekarelik evlerin kiraları 300 YTL'ye kadar indi.

Zaman Gazetesi/Durmuş Günsur
1 Bilecik'te TOKİ Evleri Artınca Ev Sahipleri Kiracı Bulamaz Oldu

ir zamanlar kiralık ev bulmanın imkansız olduğu Bilecik'te ev sahipleri kiracı bulmak için denemedik yol bırakmıyor. TOKİ konutları ile birlikte Bilecik'teki konut sayısı büyük ölçüde artarken, şehir merkezindeki ev sahipleri aylardır boş duran dairelerine kiracı bulmakta zorlanıyor. İlanla kiracı arayan ev sahipleri, kiraları da büyük ölçüde düşürdü.

Bundan birkaç yıl önce Türkiye'nin konut açığı en fazla illeri arasında gösterilen Bilecik'te, istendiği zaman ev bulmak imkansızdı. Mevcut kiracı evi boşaltmadan diğer kiracılar sıraya girerken, ev sahipleri de kiracılar arasından seçim yapıyor, istedikleri depozito ve kira bedeli ile evlerini veriyorlardı. Ancak 3 yıl önce başlayan TOKİ konutları, Bilecik'in konut açığını düşürdü. TOKİ konutlarının hak sahiplerine teslim edilmesinin ardından şehir merkezindeki birçok vatandaş TOKİ'ye taşındı ve yüzlerce ev boş kaldı. Yaklaşık 6 aydır evler boş dururken, evin sabit giderlerini ödemek zorunda kalan ev sahipleri de ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Evleri boş duran ev sahipleri, kiracı bulabilmek için denemedik yol bırakmıyor. Evlerinin önlerine pankart asarak kiracı arayanların yanı sıra kalabalık cadde ve sokakların müsait yerlerine, işyerlerinin camlarına ilan asan, gazetelere ilan veren ev sahipleri kiracı bulamamaktan dert yanıyor.

Ev sahipleri, kira bedellerini de büyük ölçüde düşürdü. Merkezdeki 4 odalı ve 130 metrekare civarındaki evleri sonbahar aylarında 400 YTL'den kiraya vermek isteyen ev sahipleri, evleri 6 aydır boş durunca kira miktarını 300 YTL'ye kadar indirdi, ancak hâlâ kiracı bulamadı. Evinde kiracı olan ev sahipleri ise kiracı çıkmasın diye kira artışından vazgeçip kira indirimine bile gitmek zorunda kalıyor. Bir zamanlar kiracılar arasından kiracı beğenen, yüzlerce dolar depozito isteyen, canı istediği kadar kira artışı yapan ev sahipleri, eskiyi ararken, kiracılar kıymete binmenin keyfini sürüyor. Bu durumdan en çok memnun olan diğer bir kesim ise öğrenciler. Üniversite öğrencileri ev bulmakta hayli zorlanırken veya buldukları evi tutabilmek için en ağır şartlara razı olurken, şimdi ev seçmekte zorlanıyor. Geçmişte apartmanlarda öğrenciye daire verilmemesi için karar alınırken, şimdi öğrenci bulmak için ilan verme yoluna bile gidiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bilecikte-toki-evleri-artinca-ev-sahipleri-kiraci-bulamaz-oldu_59451.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • peki tokideki evler yıkılıyor mu bunun cevabını söyleyin YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!